...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

קרקס המנטות המעופפות

מאת: בועז סמוראי 

שיש רגעים שצוללים לא שוכחים. אחד מהם, הוא אותו רגע שאתה פוגש מתחת למים בתופעה ממש ממש מרשימה, רוצה לתעד אותה בצילום מנציח (ומנצח) לטובת הדורות הבאים והאנשים שלמעלה, אבל, משהו לא מסתדר בדרך. לפני הרבה שנים טיילתי בחופי מקסיקו המערביים, שם פגשתי בתופעה מדהימה שנחרטה בזיכרוני: מנטות קטנות שקפצו מחוץ למים, לגובה של מספר מטרים, והתעופפו להן באוויר. באותה הפלגה בה נכחתי בתופעה, הייתי מצוייד במצלמה קומפקטית בלבד, ועקב הדיליי ברגע הצילום, כל מה שהצלחתי לתעד היה את שפריץ המים העצום שליווה את הנחיתה של היצורים המעופפים האלה...

ה׳תיקון׳ הגיע מספר שנים אחר כך, כשבאחת מהטיסות האחרונות שלי למקסיקו החלטתי להקדיש כמה ימים ולנסות לצפות שוב בתופעה המדהימה הזאת ועל הדרך לנסות ולתעד אותה כראוי ומכל הזוויות.
 
ההזדמנות הגיעה בחודש יוני האחרון עת הובלתי קבוצת צוללים להפלגת צלילה לאיי סוקורו מטעם חברת ״וויילדדייב״, וניצלנו את ההזדמנות לצאת למספר ימי חיפוש אחרי תופעת המנטות המעופפות.
 
מין זה של מנטות נקרא מובולה מנטה, או דביל ריי Devil Ray, או בשמות אחרים, דוגמת ריי מעופף וכ"ו. ניתן למצוא אותן בתפוצה נרחבת בכל האוקיינוסים נודדות בלהקות גדולות במים פתוחים.
 
 
עד היום לא ידוע הרבה אודות אופי החיים של המובולות, מסלולי הנדידה שלהן, והסיבה לתופעת הקפיצה שלהן אל מחוץ למים ויש לכך מספר השערות: סברה אחת היא שמדובר בפעילות חיזור, סברה אחרת היא שהמובולות מנסות להיפטר מטפילים שנצמדים אליהן, האמת היא שעד שנדע לדבר בשפת המובולות לא נדע מה הסיבה האמיתית. בכל מקרה התופעה היא מדהימה ביופיה, ובנסיעה המדוברת הצלחנו לצפות בה ולתעד אותה יותר מפעם אחת. בעצם, בכל יום שיצאנו לפעילות, הצלחנו לא רק למצוא להקה של מובולות, אלא להתעלות על המפגש של היום הקודם.
 
הנחיתה ההתבצעה בבאחה קליפורניה וים קורטז, איזור שוקק חיים ומיוחד במינו, שכבר ז'אק קוסטו כינה אותו ״האקוואריום של העולם״. מיד לאחר ההגעה התמקמנו בחדרי המלון ונפגשנו בלובי עם אוונס, בחור צרפתי שהחליט להתיישב בעיר קאבו סאן לוקאס עקב אהבתו הגדולה לחיות הים שנמצאות באיזור. אוונס סיפר שבאותו היום כבר איתר להקה וביקש שנמהר אל סירות המנוע כדי לצאת לצפות בתופעה המדהימה.
 
 
 
רוב חברי הקבוצה לא ראו תופעה זו מעולם וחשבו שמדובר בתופעה נדירה שמתרחשת רק כשצוות של נשיונל ג'יאוגרפיק יוצא למשלחת חיפושים. אבל, תוך פחות מרבע שעה מרגע היציאה אל הים כבר הצלחנו לאתר את הלהקה ולראות את המובולות מזנקות אל מחוץ למים לגובה של כ-3 מטרים באוויר ואז לנחות בעוצמה על הבטן שלהם על פני המים. בכל פעם שמובולה אחת זינקה, פרטים אחרים זינקו בעקבותיה, לפעמים במרחק של עשרות מטרים בלבד מחוף הים. המחזה היה ממש קרקס סוריאליסטי של דגים מזנקים באוויר, נוצצים מהמים באור השמש החזקה על רקע מדבר הקקטוסים והחולות של באחה קליפורניה. 
 
 
 
לאחר מעקב בעקבות המובולות וצפייה בהן מהסירה, התארגנו לירידה אל המים, שם ציפה לנו מחזה מדהים לא פחות, בו להקת המובולות התקבצו יחד לכדורי ענק ושחו זה לצד זה בלי לשים לב לחבורת המשנרקלים הנרגשים שעקבו אחריהן בהתלהבות ענקית!
 
וכן, בנוסף למובולות פגשנו הרבה בעלי חיים נוספים במים הפתוחים כמו כרישי מאקו, פטישן ענק, ואריות ים. אבל, זה כבר לסיפור אחר.