...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

תן ביס!

הוא גדול. הוא קטן. הוא עגול, משולש, מרובע. הוא עשוי מבריוש, בייגל, לחמניות, בגט, לחם שיפון, חלה, לחם סודה, לחם שאור, פוקצ'יה, נאם, טורטיות ופיתות. והוא מלא בכל טוב הארץ (כן, כולל גם טונה, סרדינים, הרינג, צדפות, קציצות סרטנים, דגים מעושנים, קוויאר, שרימפס ושבלולים). קבלו את הסנדוויץ'

מאת: גיורא רז

בערב קיץ חמים בשנת 1762, הסב לו ג'והן מונטגיו, הרוזן הרביעי של סנדוויץ' כהרגלו לשולחן הקלפים. האדון הנכבד ורם המעלה היה באותם ימים שר החוץ בממשלת הוד מלכותו ג'ורג' השלישי. ולימים הלורד הראשון של האדמירליות הבריטית (שר הצי). שעות רבות בסדר יומו העמוס של הלורד היו מוקדשות כרגיל, למשחקי המזל.
אולם אותו יום, שלא כהרגלו, לא מש משולחן המשחקים משך כל היום כולו וסרב לקום אפילו לארוחה או מנוחה קלה. מאחר שגם מהמרים כפייתיים אינם יכולים להתעלם מצרכי גופם התובעני וכדי להרגיע במעט את קיבתו ההומה, ציווה על משרתו, כשכלו כל הקיצים, להביא לו משהו לאכול. שיהיה משביע, שהכנתו תהיה מהירה, שניתן לאוכלו ללא צלחת וסכו"ם ושלא ילכלך את הידיים, כך שלא תופרע "עבודת הקודש".
תוך זמן קצר שב המשרת והגיש לרוזן של סנדוויץ', סנדוויץ'! שתי פרוסות לחם עבות ובינהן רצועות בשר וגבינה. העולם תמיד שמח לאמץ סיפורים טובים וללכת אתם עד הסוף, וכך נמצא גם לסנדוויץ', המאכל הנפוץ והפופולרי ביותר מאז ומתמיד, ממציא בשר ודם.
קשה להבין מדוע שויכה ההכרה הרשמית בפופולריות של המאכל העתיק לאותו אדם דווקא, ששימש אומנם בתפקידים בכירים בממשל הבריטי בתקופה הסוערת של המהפכה האמריקנית והרחבת האימפריה באוקיינוס השקט ואוסטרליה, אך היה ידוע בנטיותיו חסרות המצפון לשוחד, בהתמכרותו להימורים ובניהול הכושל של תפקידיו הציבוריים. ואם
לא די בכך, בהיותו נשוי החזיק אדון מונטגיו פילגש, מרגרט שמה, שילדה לו ארבעה ילדים. עם זאת, לזכותו ניתן לומר שהלורד הראשון של הצי מצא עניין רב ותמך נמרצות במסעותיו של הספן והמגלה הידוע, קפיטן ג'ימס קוק, תחילה במיפוי האיטנסיבי של חופי מזרח קנדה (1763), שלאחריו נשלח הקפיטן קוק להוביל מסע לגילוי אדמות חדשות בדרום האוקיינוס השקט. במסע זה הקיף קוק בספינתו ה"אנדוור" את כיף הורן, הקצה הדרומי של יבשת אמריקה הדרומית, הגיע לטהיטי, ערך מיפוי ממושך של חופי ניו זילנד וחקר לראשונה את אוסטרליה המזרחית והצהיר על שייכותה לאימפריה הבריטית. קוק גמל למיטיבו על תמיכתו הנדיבה וקרא לקבוצת האיים הנידחים בדרום האוקיינוס השקט, על גבול החוג האנטרקטי - איי סנדוויץ'.
המונח סנדוויץ' בהקשרו הקולינרי מופיע לראשונה במאמר של ההיסטוריון אדוארד גיבונס משנת 1762: "סעדתי במועדון COCA TREE. במוסד המכובד הזה ניתן מדי ערב לחזות בתופעה בריטית אמיתית. כעשרים או שלושים גברים מצמרת החברה האנגלית סועדים סביב שולחנות קטנים, ארוחת ערב של צלי בשר קר או סנדוויץ".
מהו סוד קסמו של הסנדוויץ' שמזה מאות בשנים, סביב העולם כולו, נהנים ממנו כולם, בכל מקום? בבית, בחוץ, בדוכני מזון מהיר ובמסעדות יוקרה? איזה מאכל נוסף אנו נושאים אתנו בהתמדה כזו, משחר הילדות ועד זקנה ושיבה?
הסוד לדעתי, הוא בפשטותו המענגת ובגיוון האין סופי והמפתה. מיני הסנדוויצ'ים כיום רבים לאין ספור. אותם שזכו לשמות מקובלים ולמעמד קלסי ועדיין נפוצים מאוד, בעיקר באמריקה, כמו ה - REUBEN המורכב מקורנד ביף, כרוב חמוץ ורוטב רוסי. הCLUB, סנדוויץ' רב הקומות, ה-SLOPPY JOE, מבשר טחון ועגבניות, ה- BLT הקלאסי (Tomato lettuce bacon), כריכוני התה הבריטיים המוגשים ברוב טקס ב5- TEA O'CLOCK, הקרוסטיני והברושטה האיטלקיים המסורתיים, כולם שומרים על מקומם הנכבד בתפריט העולמי, כמובן בשינויים יצירתיים של סוגי לחם, רטבים ותוספות ברוח בזמן והמקום.
ומה לגבי המופלטה של ניו אורלינס (שם זהה באופן מפתיע למופלטה המרוקנית, המעדן המטוגן המתוק המוגש בחגיגות המימונה), הסנדוויץ' המפורסם של מטבח הקיג'ן. זה מורכב מלחמנייה מיוחדת, עגולה גדולה, חתוכה לרחבה לשלושה חלקים, ממולאת בסלאמי פרוס דק, הם איטלקי, או מורטדלה, גבינת פרובולונה פרוסה דק והכל מרוח בסלט זיתים ניו אורליאני מיוחד למקום. הסנדוויץ' מוכנס לתנור חם לפני הגשתו. כדאי לנסות בואריאציה אישית זו, או אחרת.
ואיפה הפלאפל, הסנדוויץ הקלאסי של המזרח התיכון? זה שמקורו אי שם בקדמת הציביליזציה, שהולך וכובש מקום של כבוד בעולם כולו (4452 קישורים של פלאפל במנוע החיפוש אלטה ויסטה באינטרנט).
ה - de mie Pain, הלחם הצרפתי הקלאסי בעל המרקם העדין האופייני, עדיין משמש לכריכים רבים, בצידם של סוגי לחם ומאפה רבים אחרים, בריוש, בייגל, לחמניות קייזר, בגט, לחם שיפון, חלה, לחם סודה, לחם שאור, פוקצ'יה, נאם, טורטיות ופיתות למינהם, מאפי כל העולם בכל מקום.
אם סוגי המאפה המשמשים לסנדוויצ'ים בימינו רבים ומגוונים, הרי סוגי המילוי רבים אף יותר. הבשרים והנקניקים המעושנים, הכבושים, המיובשים והצלויים והעופות למינהם. ההמבורגרים והקציצות על כל סוגיהם. למעמד חסר תקדים הגיע הסנדוויץ' המפורסם ביותר בהיסטוריה, ה"ביג מאק" של מקדונלד. השבועון הכלכלי היוקרתי "אקונומיסט" משתמש במחירה של מלכת הקציצות בארצות השונות, כמדד השוואתי מדויק למדי, של ערך המטבע המקומי לעומת הדולר...
ואין כמו סנדוויץ' בלי כל אותן הגבינות, הרכות והקשות, החריפות, המלוחות, הכחולות והצהובות, עזות הריח ועדינות הטעם. גבינות מותכות וגבינות מבושלות, גבינות טריות וגבינות מיושנות, גבינות צאן, גבינות עזים וגבינות בקר.
דגים ופרות ים למינהם, גם הם מרכיבים יצירתיים ונפלאים לסנדוויצ'ים רבים, מטונה וסרדינים והרינג "קלאסיים" ועד לצדפות וקציצות סרטנים, דגים מעושנים, ביצי דגים וקוויאר, שרימפס ושבלולים בנוסח ה"סמורבורד" הסקנדינבי הפופולרי. לא הבאתי הפעם מתכונים מפורטים לסנדוויצ'ים מסוימים, פשוט משום שאין בכך צורך מיוחד. הכוונה כאן היא לעורר ולגרות להתנסות עצמית מרתקת בפשטותה ומהנה בתוצאתה. אמנם תמיד נמשיך לאהוב את הסנדוויץ' המסורתי הפשוט, המענג והמשביע, אך ישנן דרכים כה רבות ליצירת סנדוויצ'ים החורגים ממגבלות המצוי והמקובל.
הבה ניתן לטעמים ולמצרכים ולמסורות של תרבויות קרובות ורחוקות הסובבות אותנו, ושהנגישות אליהן קלה היום יותר מאי פעם, לשמש לנו השראה ליצירה נועזת ומרתקת של וריאציות חדשות על הנושא המוכר כל כך.
אכן, הכריך שאכל הרוזן סנדוויץ' מטעמי פרקטיקה, לפני למעלה ממאתיים שנה, השתנה ללא הכר, אבל, העולם יוסיף לצרוך סנדוויצ'ים, כל עוד הסקרנות והיצירתיות הטבועות באופיינו ימשיכו ליהנות מאפשרויות הגיוון הבלתי מוגבלות בהרכבתם וכל עוד נמצא עונג וסיפוק בתוצאות המרתקות.

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן