...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

שלום עכשיו

קוסטה ריקה, גן עדן בירוק ובכחול, סגרה לפני שנים את הצבא והתפרקה מנשקה. אפילו הכרישים ידידותיים ושוחרי שלום במדינה ששכנותיה סובלות מאלימות גואה. חוויות רגועות מעל ומתחת לפני המים

מאת רז לבנת, קוסטה ריקה

מעמדה של מיאמי, עיר הפרישה האולטימטיבית של הגימלאים בארה"ב, אמנם לא מתערער, אולם יותר ויותר אמריקנים שפרשו לפנסיה בוחרים לעקור דווקא לגן העדן של קוסטה ריקה.
קוסטה ריקה, אחת מפינות החמד של העולם, ממוקמת במרכז אמריקה, בין ניקרגואה בצפון לבין פנמה בדרום, כשהים הקאריבי ממזרחה והאוקיאנוס השקט ממערבה. הים הקאריבי והאוקיאנוס השקט יוצרים שני סוגי אקלים ובהם מיני דגה שונים. חופי הקאריבי הם בית גידול לאלפי צבי ים מחמישה מינים שונים.
המדינה הנפלאה הזאת היא דוגמה ומשל לפציפיסטים. בניגוד מוחלט לשאר מדינות מרכז ודרום אמריקה, כאן אין צבא (ביטלו אותו) ונשק (פירקו אותו). באזור עשיר בהפיכות צבאיות ובמשטרים דיקטטוריים, המדובר זה לא רק אומץ לב, אלא ממש בחזון אחרית הימים הלכה למעשה.
המדינה שטופת גשמים בכמויות בלתי מובנות לישראלים, שחולמים על עלייה של כמה סנטימטרים במפלס הכנרת. ביערות הגשם נמדדים מדי שנה תשעה מטרים של גשם. כמות אדירה זאת מזינה נהרות ונחלים החורצים את נופי המדינה ומבתרים את רכסי ההרים שלה.
הגשמים האלה מאפשרים לרבבות עצים למלא יערות עצומים בצמחיה עשירה ובבעלי חיים. כ-35 אחוזים משטח המדינה הוכרזו כשמורות טבע ופארקים.
דרך מיוחדת להכיר את יערות הגשם היא בעזרת קאנופי, מתקן ספורטיבי מדליק, פרי המצאתו של בחור מקומי. אתה מולבש בריתמה, שממנה יוצאים שלושה כבלים המתחברים לגלגלת המחליקה על כבל ברזל שנמתח מעץ לעץ. וכך מצאנו את עצמנו תלויים בין שמים וצמרות עצים, מרגישים כמו בן כלאיים של קוף וציפור.

לבה רותחת
הדרך לגן עדן ארוכה: טיסה לניו-יורק משם למיאמי ומשם לסן חוזה. לכל המתעניינים נספר, שיש לפחות שמונה ערים הקרויות סן חוזה והן נפוצות בקליפורניה, ארגנטינה, מקסיקו, ונצואלה, איי מריאנה הצפונית באוקיאנוס השקט, פרגואי וקוסטה ריקה. כשטסים לשם, חשוב מאוד לוודא שהכרטיס הוא אכן לסן חוזה המבוקשת.
הטיסה נמשכת יממה ותרצו בוודאי לנוח. אם תפנקו את עצמכם תטפסו ל- TABACON RESORT, מלון וספא למרגלות הר הגעש ארנל. לבד מהיותו הר געש פעיל, מחמם ארנל את המעיינות המינרליים הנובעים ומבעבעים בשוליו, בטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס. כך אפשר לשבת מתחת למפלים של מים רותחים ולקבל עיסוי טבעי בינות לצמחיה קסומה ולשירת הציפורים. אנחנו גם ראינו את ההר בפעילות, כשהוא התפרץ ושפך לבה רותחת. מדהים.
משם יצאנו לכיוון החוף הצפוני של האוקיאנוס השקט לפלאייה דל קוקו. כשהגענו למקום, נסענו ברחוב הראשי וניסינו למצוא את העיר. מתברר שאין עיר. כל המקום הוא רחוב אחד ובו כמה בתי מגורים, בתי מלון, מסעדות, חנויות של מזכרות, בארים ואפילו קזינו.
חיפשנו מועדון צלילה איכותי ומצאנו את RICH COAST DIVING, שם שבהחלט מעיד על המקום. הציוד שמור ומתוחזק כהלכה, ומשתמשים שם במיכלי אלומיניום. מנהלת המועדון, אמריקנית מלאת חיוכים ורצון טוב, הציעה לנו כמה אפשרויות לצלילות כולל שיט לאתר הצלילה. כיוון שהגענו בצהריים, הזמנו צלילות ליום המחרת יחד עם שלושה צוללים אמריקנים. בחרנו לשוט לאי קטלינה, שם צללנו לאורך קיר תלול, ובעומק של 7.5 מטר. בעוד אנחנו מאזנים את עצמנו, שניות אחר כניסתנו למים, ראינו שני כרישים לבנים, WHITE TIP REEF SHARK. הם הביטו עלינו באדישות והמשיכו לעבר זרם הפלנקטון, שהיה הרבה יותר מעניין בעבורם.
אחרי שהחלפנו סימני התלהבות התרחקנו מהקיר ויצאנו לאוקיאנוס הפתוח. ירדנו לעומק של 20 מטר וראינו דגה מעניינת. לפתע השתררה חשכה. מבט למעלה ומרוב תדהמה כמעט בלענו את הווסת: מאות מנטות, המכונות בקוסטה ריקה "אף פרה" וידועות בשמן המדעי RHINOPTERA NEGLECTA. לבד מצורת המעויין המאפיינת מנטות, הן מאופיינות בראש בולט מאוד, שצורתו מזכירה חוטם של פרה. הן נעו לאיטן במבנה גלי ומהפנט.
בצלילה השנייה פגשנו מנטה-ריי בגודל של כמה מטרים, צבי ים באורך של מטר וחצי, דג גיטרה, אבו נפחא מקומי, דגי טונה בגדלים לא שגרתיים ועוד מיני דגים רבים שלא זיהינו.
הצלילה השלישית היתה באי הכרישים. מצאנו שם דגה עשירה ובין השאר דג תנין מחטי ומורנה עם ראש ענקי ובאורך של 2.5 מטרים.
כל מי שעוסק בצלילות הזהיר אותנו לבל נתפס לטעות ונבקש לצלול לחופי הקאריבי השורץ כרישים שאינם בוחלים בבשר אדם. הזהירו אותנו גם מתנינים וקרוקודילים ששורצים בהמוניהם בנהרות קוסטה ריקה. בצדי דרכים נראים מדי פעם שלטים עליהם מצוייר תנין, ואתה מוזהר לבל תיכנס לרחוץ, לשחות או לצלול עם תנינים. כמובן שסיפרו לנו על ישראלי אחד שצפצף על האזהרות, קפץ למים ותנין נשכני לקח אותו למצולות. אנחנו, שלא אוהבים לריב עם תנינים או להתווכח עם קרוקודילים, נאלצנו לוותר על הרעיון.
כרישים, לעומת זאת, עשויים להיות ידידותיים וכמה מהם ודאי תוכלו לפגוש בשפע אתרי צלילה שרבים מהם נגישים בהפלגה חד יומית. אולם הדובדבן שעל הקצפת, מצוי באיי קוקוס ולכך ראוייה כתבה נפרדת.