...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

שגריר פינלנד באילת

אוסקו פוקילה, מבכירי הצלמים התת-ימיים בעולם, חי כבר 20 שנה באילת. בגלל צניעותו המופלגת, הרבה צוללים ישראלים בכלל לא שמעו עליו. לעומת זאת, בפינלנד מולדתו, הוא כבר הפך לאגדה ושמו מעורר שם יראת כבוד ממש כמו שמו של ג'ק קוסטו

מאת דורון זיו

מי מאתנו לא התפעל אי פעם מתמונה תת מימית מרהיבה, מסרט תיעודי על נפלאות הים או אפילו מגלויה או פוסטר בנושא החיים הימיים?
ובכן, סיכוי גדול כי אוסקו פוקילה הוא האיש לו אנו חייבים תודה. אוסקו, איש רב פעלים ואגדה חיה בזכות עצמו, חי ועובד זה 20 שנה באילת. בגלל צניעותו המופלגה ואורח חייו השקט, לא רבים הצוללים הישראלים מכירים אותו, אך בפינלנד, ארץ מוצאו, שמו של אוסקו מעורר אותה יראת כבוד ממש כמו שמו של ג'ק קוסטו.
אוסקו, בן 45, התוודע לראשונה לעולם התת ימי בהיותו בן 18, בעת שירותו בקומנדו הימי בפינלנד. המפגש עם הים, ובעיקר עם חלקו הנסתר מן העין, היווה צומת הדרכים הראשית בחייו של הנער הפיני. משלב זה ואילך, כל מהלך חייו נסב סביב הים וצפונותיו. כל פעולה שביצע, כל עבודה שעבד וכל רגע פנאי עסקו בלימוד, תיעוד והנאה מהים.
כשסיים את שירותו כקצין קומנדו, התנדב אוסקו לצוות חילוץ מוטס. צוות החילוץ עסק בעיקר בחילוץ ימי ותת ימי, וזו, על פי עדות אוסקו, היתה אחת התקופות המרתקות ביותר בחייו. "ההרגשה לאחר חילוץ מוצלח, בו הצלת חיי אדם, היא עילאית. שום הישג אחר אינו משתווה לזה", הוא אומר.
לאחר שש שנות עיסוק אינטנסיביות, במהלכן הגיע לדרגת מדריך צלילה בכיר וקצין חילוץ בכיר, החליט אוסקו לקחת פסק זמן ולצאת להרפתקה חדשה. בשנת 1979 לקח שנת שבתון מהעבודה, ויחד עם חבר ילדות, השיט יאכטה מהלסינקי עד לשארם א-שייח'.
התכנון היה להישאר בשארם שנה, וללמד צלילה מהספינה. תוכניות לחוד ומציאות לחוד. "העושר התת מימי המדהים שכמותו לא ראיתי מעודי, האנשים החמים והידידותיים, והמדבר המרתק, הפכו את השיבה הביתה לבלתי אפשרית", נזכר אוסקו. "אחרי שנה בסיני החלטתי להאריך את השהות בשנה נוספת". שנה רדפה שנה, הארכה רדפה הארכה, ובלי לשים לב חלפו להן שלוש שנים.
פינוי סיני הותיר אותו לבדו בשארם הריקה. "יום לאחר הפינוי המחזה נראה היה כאילו נלקח מסרט של פליני. רחובות שוממים, רוח מנשבת בין מעט הבתים הריקים ואף נפש חיה". אוסקו לא יכול היה לבדידות ולגעגועים לחבריו הישראלים, ומקץ כמה חודשים סגר את מועדון הצלילה ועבר לאילת.
בשלב זה, הוא כבר היה דמות ידועה ומוכרת בפינלנד. השמועה על המדריך הפיני המכיר את רזי הים עשתה לה כנפיים בכל רחבי פינלנד. חובבי הצלילה הפינים ששמעו על הים האדום וקסמו המיוחד, החלו להגיע לאילת ולבקש את אוסקו. בעקבותיהם הגיעו גם אלו המבקשים ללמוד צלילה וכך החלה מתפתחת תיירות צלילה פינית. זה החל בטפטוף של בודדים בשנות השמונים המוקדמות, והפך לזרם שוצף של מאות צוללים מדי שנה.
ואז הגיעה מלחמת לבנון וטרפה את הקלפים. עסקי התיירות נראו בכי רע, ולאוסקו הוצע אתגר חדש: לפקד על כוח או"ם המוצב בסוריה. במשך שנתיים הוא עבד עם אנשי האו"ם, אך גם בתקופה זו המשיך להגיע לאילת מדי חודש, מלווה בקבוצות צוללים ותלמידים מאנשי האו"ם.
עם תום שירותו באו"ם, היה כבר אוסקו לאגדת צלילה ברחבי אירופה. צוותי צילום מכל העולם פנו אליו בבקשות להשתתף בצילומי סרטי תעודה ימיים, ומשראה כי טוב, פתח אוסקו חברת הפקות קטנה משל עצמו. בשנים הבאות צילם כמה סרטי טבע ותעודה, ביניהם סרטו הידוע על החור הכחול, ששודרו כמעט בכל ערוצי הטבע בעולם. גם הצופים בחווית האושנריום במצפה התת ימי נחשפים לחלקים מעבודותיו של אוסקו.
בנוסף להסרטה, התפתח אוסקו גם בצילום הסטילס, והיה לאחד מראשוני צלמי הסטילס התת מימיים המקצוענים בעולם. תמונותיו המרהיבות פורסמו בעשרות מגזיני צלילה, ואף הוצגו במוזיאון הטבע בהלסינקי. חשיפתו לקהל היתה רבה. חברת אגפא אף העניק לו חסות מלאה ומימנה את כל הוצאותיו.
"לתמונות, הסרטים והכתבות שפירסמתי במשך השנים היתה מטרה אחת", אומר אוסקו. "רציתי להביא לידיעת האנשים הרגילים את מורכבותו של הים, את עושרו המדהים ואת עוצמתו, אך בד בבד את עדינותו ופגיעותו. חשוב לי שכל אדם ידע כי פעולה סתמית כמו השלכת שקית ניילון לים, עלולה לגרום נזק בל ישוער. חשוב לי שאנשים יהיו מודעים לתוצאות ההרסניות הנובעות מאי שמירה על הסביבה הימית".
במקביל לפירסומו ההולך וגובר בעולם, לא זנח אוסקו את הדרכת הצלילה, ואף ניהל את מועדון הצלילה מנטה. במהלך שנים אלו המשיך אוסקו לתרום את תרומתו המכרעת להבאת אלפים רבים של תיירים פינים לאילת, וחיזוק ופיתוח ענף הצלילה המקומי. "הדבר החשוב ביותר מבחינתי, היה להדגיש לכל מדריך, צולל ותייר כי אל לנו להמעיט בערך הים. הים חזק מאתנו ואנחנו רק מבקרים בו, לא חלק ממנו".
עם התחזקות הענף, פרש אוסקו מניהול מועדון הצלילה, והתרכז בעסקיו הפרטיים - הבאת תיירים לישראל והפקת סרטים תיעודיים. חברת סונטו, יצרנית ציוד הצלילה, אף יצרה קשר עם אוסקו כדי שישמש כבוחן ציוד צלילה חדש. כל מחשב וכל פריט ציוד של סונטו אינו יוצא לשוק ללא בדיקה מקפת של אוסקו וחוות דעתו.

"האהבה לים היא מחלה חשוכת מרפא" אומר אוסקו בחיוך. "משנדבקת, אין שום סיכוי לרפואה אי פעם. אבל מי בכלל רוצה להתרפא מהמחלה?"

לגלרית התמונות