...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

ריקוד רטוב

נכון, מדובר כאן בסך הכל בחילזון, ועוד עירום, אבל, מי שחזה ולו פעם אחת בפיתולי הגוף של הרקדנית הספרדייה לא ישכח אותם במהרה

מאת: אביב לוי*  צילומים: טוני מלמקוויסט

מעטים הצוללים אשר ראו רקדנית ספרדייה יוצאת במחול, המזכיר יותר מכל את ריקוד הפלמנקו המפורסם, על כל פיתולי גוף החושניים הנלווים אליו. מי שראה, יבין מייד את מקור השם העממי שלה. מקור שמה המדעי (הלטיני) הוא: Hexabranchus = שישה זימים, sanguineus = דם, כשהכוונה לצבעה האדום.
הרקדנית הספרדייה שייכת לקבוצה שנקראת חשופיות ים (מין חילזון עירום חסר קונכייה). היא מבלה את רוב זמנה כשהיא זוחלת על החול למרגלות השונית בחיפושה אחר מזונה האהוב - ספוגים: יצורים פרימיטיביים, קבועי מקום, הניזונים מסינון של חלקיקי מזון קטנים מגוף המים.
את הרקדנית הספרדייה ניתן לזהות לפי צבע גלימתה האדום הזוהר והשוליים, אשר בחלק מהפריטים הם לבנים. ברוב המקרים קשה לזהות את הרקדנית כשגלימתה סגורה. באזורים מסוימים בעולם, בעיקר בהוואי וטנזניה, ניתן לפוגשה גם בגוונים של צהוב.
מעט מאוד ידוע על הסיבות לצבעיה העזים. רוב החוקרים מסכימים כי צבעיה הם בעצם צבעי אזהרה לדגים שונים - המשדרים לעולם מסר של "זהירות - אני רעילה". במקרה זה האזהרה היא לא ריקה מתוכן שכן תוך כדי אכילת הספוגים מייצרות החשופיות תערובת ארס מרעלים שונים הנמצאים בספוגים להגנת עצמה ולהגנת צאצאיה - בתוך הביצים ישנו ארס להגנה עצמית השומר על הביצים מטורפים.


לפעמים, במבט מקרוב, ניתן לראות סרטנים קטנים החיים על גופה של הרקדנית וניזונים מחלקיקי אוכל אשר נדבקים לריר שמכסה את גופה. גם סרטנים אלה צבעם אדום, נתון המקשה לראותם על גופה של החשופית וכך רוב חייהם מוגנים סרטנים אלו מטורפים.
את הרקדנית ניתן לפגוש ברחבי העולם מהאזור הטרופי עד ההינדו-פסיפיק, בעומק של מספר מטרים ועד 50 מטר ויותר - עומק אשר רוב הצוללים אינם מגיעים אליו. במפרץ אילת זוהתה הרקדנית הספרדייה לראשונה בשנת 1828 ע"י החוקרים Ruppell&Leuckart. המין המקומי הוא היא בין הגדולים בקבוצתו והוא מגיע למידות של עד 40 ס"מ, למרות שפריטים בודדים מגיעים עד חצי מטר ויותר.
לחילזון עירום זה יש שישה אשכולות של זימים חיצוניים בחלק האחורי בגוף. את הזימים יכולה הרקדנית להכניס ולהוציא מתוך מעין נדנים, אשר בתוכם מוגנים הזימים. גם כאן ניתן לראות את הדמיון המרהיב בין הרקדניות מעל ומתחת למים: הוצאת הזימים מזכירה את נפנוף המניפה של החיטנה (רקדנית הפלמנקו), כסימן לתחילת המחול. בחלק הקדמי של הגוף יש מעין קרניים, המשמשות כמחושים שבעזרתם מצליחה הרקדנית הספרדייה "להריח" את המים ולמצוא את מזונה האהוב. בבסיס הקרניים יש עיניים, שקרוב לוודאי, עוזרות במציאת בני זוג.


את מופע ריקודה האציל ניתן לראות רק בזמן בריחה מטורפים. כשחשופית זו מרגישה מאוימת, היא מתחילה בשחייה המסתייעת בפיתולי גוף העוזרים לה לנוע במים למקום מבטחים. אך, כאן לא מסתיים דמיון החשופית לרקדניות: הביצים אשר החשופית מטילה דומות לתחרה כתומה/אדומה, אשר הצועניות ממציאות הריקוד הספרדי המסורתי היו מוסיפות לקצוות  שמלותיהן.
בכל קבוצת ביצים יש אלפי ביצים, אשר מהן בוקעות חשופיות צעירות. הללו  שוחות בשלב הראשוני עד אשר ישנו צורה ויתיישבו על הקרקעית ויהפכו לחשופיות צעירות.
כל החשופיות הן הרמפרודיטים, כלומר לכל פרט בודד יש איברי רבייה, גם של זכרים וגם  של נקבות. למרות יכולת להפרייה עצמית, ברוב המקרים, הן  יעדיפו לתת ולקבל זרע לגיוון מקסימלי של הגנים שלהן.

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן

* הכותב הוא המנהל המדעי של פארק המצפה התת-מימי.