...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

קרואטיה

ערכים אקולוגים שנשכחו מזמן במחוזותינו, 300 ימי שמש בשנה, טמפרטורות נוחות, בלו הול, וספינה טבועה אחת. כל אלו מושכים את הצוללים לחופיה של קרואטיה, השוכנת במרחק טיסה קצר בלבד מישראל


קרואטיה, אשר "הפנינה האדריאטית" ו"ממלכת הים האדריאטי" הם חלק מכינוייה, שוכנת לחופו הצפון מזרחי של הים האדריאטי. שכנותיה הן סלובניה והונגריה מצפון, יוגוסלביה (סרביה) במזרח, בוסניה הרצגובינה בדרום מזרח וכמובן הים האדריאטי במערב, שלחופו הנגדי שוכנת איטליה. רצועת החוף שלה משתרעת על פני כ-1800 ק"מ בקרוב. בנוסף לקו החוף הססגוני קרואטיה מתהדרת בלא פחות מ-1185 איים, עובדה ההופכת אותה ללא ספק למלכת הים האדריאטי. אם ניקח בחשבון את היקפם של האיים הללו נקבל רצועת חוף כוללת של כמעט 6000 ק"מ.

שמש, ים צלול, ראות נפלאה
קורצ'ולה הוא האי הגדול היותר מבין אלפי האיים ששיכים לקרואטיה. אורכו 47 ק"מ, ושטחו 276 קמ"ר. אורכם של החופים באי מגיע ל-182 ק"מ, בהם משובצים 195 מפרצים בגדלים שונים.
הטמפרטורה הממוצעת על האי לא יורדת מ-10 מעלות צלסיוס, וביולי אינה עוברת את רף ה-30 מעלות צלסיוס. העובדה שהאי נהנה מ-300 ימי שמש בשנה, הופך אותו לאתר פופולארי לשוחריה. האי מפגין ערכים אקולוגים שנשכחו כבר מזמן במקומות השוכנים לחופו של הים התיכון. אין זיהום מים, הראות נפלאה, הים כחול מרהיב.
העיר קורצ'ולה הצמודה  לנמל, קומפקטית, צפופה ועתיקה. היא ידועה בעיקר בשל אחד מילידיה - מגלה הארצות מרקו פולו. העיר מהווה את מרכז החיים של האי. אין הרבה מה לעשות בעיר, הנוהגת לסגור את שעריה בתשע בערב, ולהסגר בכלל - וזה אומר מסעדות ומרבית המלונות - בסוף ספטמבר. יש את הקתדרלה של סאן מרקו, יש מרכז עיר מיניאטורי שמפגין מלאי מרשים של פיצריות, ובעיקר יש עיר עתיקה, צפופה עם סמטאות צרות הדורשות שרירי רגליים מפותחים.
המים נקיים מאד, אבל קשה שלא להקביל את הנוף התת מימי לזה של הים התיכון: מעט מאד דגים גדולים, מעט צמחיה מרשימה. לאחר 40 דקות הפלגה, בצד הדרומי לכיוון מערב, נמצא מה שקרוי בפי אנשי האיזור - הקניון המקומי. הקירות מלאים לובסטרים, תמנונים ומורנות. קרוב אליו יש מערה בעומק 20 מטר בצמוד לצלע הר. בתוך המערה ניתן לצאת - מתחת למים - ולנשום אוויר הלכוד במקום. בין בעלי החיים הפופולאריים שם בלטו סרטנים עוורים, בעלי שישה מחושים.
קרוב יותר לחוף, כרבע שעה הפלגה, בעומק 15 מטרים נמצא קיר עמוס גורגוניות קטנות. הקיר יורד עד לעומק 35 מטר. בין לבין מבחינים בלובסטרים ובתמנונים קטנים וחסרי פחד. עוד באיזור - דגי סלע וברבוניות גדולות.

הבלו הול והמערה הגדולה
ה"בלו-הול" המקומי. כניסה בעומק 23 מ' בפתח רחב ביותר. בצד הימני מבחינים בפתח נוסף דרכו חודר האור המעניק למקום את שמו. לאחר הכניסה, בעומק 19 מ', על הקרקעית, מגלים תולעים רב זיפיות (פריטים אידיאליים לצלמי הקלוז-אפ שבחבורה). המערה רחבה דיה לשישה צוללים ועוד יש מקום מסביב.
עוד אתר אידיאלי הוא המערה הגדולה ביותר באיזור שזכתה לכינוי, איך לא, "המערה הגדולה". האורך 150 מ', הרוחב 60 מ'. עומק מינימלי 13 מ' וקרקעית בעומק 28 מ'. אתר מופלא. באזור ניתן להבחין לראשונה בדגים גדולים - לוקוסים, מורנות, בורים ושאר מיני דגי ים תיכון אופיינים בתוספת כמה חידושים מתוצרת הים האדריאטי (הצוללים המקומיים יודעים לספר על דגי טונה ענקיים המשוטטים באזור). טקסטורת הקירות של המערה מלאה רכיכות, ספוגים רכים ושלל צבעים. צוללים בצד הימני וחוזרים על הקיר השני. מהנקודה הזו רואים את הפתח הרחב והצוללים שכבר החלו לעלות מתגמדים לנוכח הנוף התת-ימי.

S-57
היה זה ב-19 באוגוסט 1944, עת הגיעה לאזור החוף הקרואטי ספינת הטורפדו הגרמנית S-57. הקפטן הנס גאורג בוצ'מן ו-16 אנשי צוותו היו מוכנים לקרב. אורכה של הספינה - 34 מ' וכשהיא מצויידת בשני משגרי טורפדו ושני תותחי 20 מ"מ. במהירות של 36 קשר לשעה, היתה הספינה כלי משחית מאיים. אבל, אז נכנסו האנגלים לתמונה. שלוש ספינות בעלות דגל בריטי שאיתרו את הספינה הגרמנית פתחו עליה באש כבדה. שני אנשי צוות נהרגו מיד. גוף הספינה, העשוי ברובו עץ, נשרף כליל, והספינה שקעה במהירות. אנשי הצוות שנותרו בחיים נשבו והספינה ירדה לעומק של 39 מ' - אזור המדחף ו-20 מ' - אזור החרטום.
בחלוף השנים נאכלו חלקי העץ המעטים שעוד נותרו ומתחת למים נשאר על כנו שלד מתכת מרשים, שלם, המאפשר למי שעומד בצד אחד של הספינה להעיף מבט אל צידה השני.
האתר ממוקם ליד כפר ציורי העונה לשם ז'וליאנה.  חצי שעה של הפלגה רגועה ואתם שם.
כבר בכניסה למים הצלולים היא מתגלה במלוא תפארתה. ובאמת, אין כמו צלילה אל ספינה כזו שטבעה ולא הוטבעה. התחושה תמיד היא של קפאון בזמן. על הספינה שני טורפדו עדיין בכננת, מוכנים לשיגור. שני טורפדו נוספים שלמים על הסיפון, כמו גם כננות התותחים שאת אחד מהם ניתן להזיז.

העיר רוביני - חצי האי איסטריה
רוביני  היא עיר נמל ציורית, מול טריאסט באיטליה, והנמל שלה הוא המרכז התוסס של העיר. מול העיר לא פחות משש ספינות טבועות. אחת מהן, היא ספינת הקיטור Baron Gautsch.
הספינה מהאימפריה האוסטרו-הונגרית הפליגה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה לטריאסט שבאיטליה, ובשל טעות בניווט עלתה על שדה מוקשים ימי (של הצי האוסטרי עצמו) ומוקש אחד הטביע אותה ועליה 100 אנשי צוות. גוף הספינה שוכן ב-40 מטר עומק, וניתן לצלול אליו רק לאחר צלילה רדודה במסגרת המועדון.
מחוץ למים ניתן לבקר בקתדרלת הקדושה אופמיה, מבנה הבארוק הגדול ביותר באיסטריה, המתנשאת לגובה של 57 מ' וחולשת על העיר. היא נבנתה כאשר רוביני היתה מעוזו של הצי הוונציאני. שרידיה של הקדושה אופמיה הובאו לכאן  מאיסטנבול בשנת 800 לספירה, 500 שנה לאחר שהוכתרה כקדושה, וב-16 בספטמבר כל שנה נוהגים מאמינים לעלות אל קברה. את הילדים ואת אלו שלא צוללים תשלחו לאקוואריום רוביני. הוא בן יותר ממאה שנה ויש בו תצוגה מצוינת של החיים התת-ימיים באזור, החל מדג העקרבנוּן הארסי וכלה בשושני מים צבעוניות. ניתן להגיע אל רוביני באוטובוס ממרבית הערים בקרואטיה או במעבורת, בקיץ, מטריאסט שבאיטליה.
כדאי מאוד לבקר באי Pag, הנמתח לאורך כ-60 ק"מ במקביל לקו החוף. האי צחיח ביותר ומזכיר מאד את הערבה הישראלית. פני קרקע סלעיים דלילי צמחייה שולטים באי עד לקו המים. הכפר הציורי Simuni שבאי הוא מקום עלייה לרגל בימי הקיץ הודות לחוף הים המדהים שלו, בו מי טורקיז צלולים. במקום מעגן יאכטות מפואר ומועדון צלילה מקומי. שתי אטרקציות נוספות, אשר בזכותן מושך האי מבקרים, הן הגבינה המיוצרת על ידי תושביו והידועה בכל קרואטיה כ- Pag Cheese (ניתן למצוא אותה בכל המרכולים במדינה) וכן תעשיית התחרה המקומית, המהווה נכס תרבותי היסטורי, אותה ניתן לחוות בעיר המרכזית באי - הנקראת אף היא Pag.
בטבורה של קרואטיה, לאורך 185 ק"מ במקביל לקו החוף, נמצאת שמורת האיים הימית קורנטי. בשל היותו של הארכיפלג נכס טבע, הוא הוכר על ידי השלטונות בשנת 1980 כפארק לאומי ימי שמור. שטחו הוא 220 קמ"ר ומספר האיים הנכללים בו הוא מאה בקירוב. צפיפותם רבה והם עשירים במפרצונים ונקיקים.
האיים היפים ביותר פונים אל הים הפתוח, בשורה החיצונית של השמורה.
הודות להגנה הרשמית לה זכה הארכיפלג, הדיג בקרבת האיים אסור בהחלט, עובדה המסייעת למים לשקוק חיים. בנוסף, מבנה קרקעית הים מעניין בהיבט העיצוב הגיאולוגי.
בסוכנויות התיור השונות ניתן לרכוש אשרת שהייה יומית לביקור בפארק.
הדרך היעילה ביותר לצלול בשמורה היא להגיע לעיירה Vodice הנמצאת דרומית לכפר Murter על כביש החוף. העיירה עצמה היא אחת היפות בקרואטיה ומקום מצוין לתור בו, אם זמנכם בידכם. קיימים במקום כמה אתרים השווים ביקור, מלבד Kornati, כמו קירות היורדים עד 45 מטר באי הקרוב ל- Vodice, האי Kaprije. כמובן שגם לאיזור הזה יש את אתרי הספינות הטרופות שלו, אולם האטרקציה היא צלילות האלמוגים בשמורה עצמה. מכל מקום, ניתן להקדיש לצלילה בארכיפלג ובאזור הקרוב אליו כמה ימי פעילות אינטנסיבית.

הכחול הגדול של בראץ'
רוב הצלילות באזור זה הן לעומק ומן הסירה משלשלים בהתאם לנהלי הבטיחות מיכל עם שני וסתים לעומק 10 מטרים. המים כאן צלולים במיוחד וניתן לראות את הקרקעית בבירור. תבנית המצולות מרשימה ביותר ובנויה מפלטות סלעיות מוארכות. מבנה זה יוצר נקיקים רבים וקניונים בהם ניתן לגלות פה ושם אלמוגים ושושנות. כמות הדגה עשירה אף היא. ישנם קירות היורדים לעומקים של 50 מטר ויותר בצורה מדורגת, ובעומקים הרדודים יחסית ניתן לפגוש במצעי עשב ים המשמשים מקלט לתמנונים קטנים.