...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

פנטזיה מקסיקנית

שליח ׳ים׳ לפוארטו אסקונדידו חזר נרגש. הוא בכלל הגיע למקסיקו בכדי לדוג, לאכול טוב ולנוח, אבל, כשמתחת לפני המים מגלים שפע שכזה, מגלים מהר מאוד שתוכניות לחוד, ומציאות לחוד...
מאת: בועז סמוראי

מנטות קופצות באוויר. לוויתנים שוחים עם התינוקות שלהם, משתעשעים על פני המים. להקות דולפינים. צבים, עטלפים, חתולי ים, להקות של ברקודות וג'ק פיש שמסתירות את אור השמש... החלום הרטוב של כל צולל באשר הוא. חלום? פנטזיה! לא היה לי מושג שניתן לצבור חוויות כאלו בפוארטו אסקונדידו שבמקסיקו, לפני הנסיעה לשם, אבל מסתבר שהמים פה רוחשים וגועשים בהתרחשות אין סופית.
האמת? צלילה לא היתה בתכנון העיקרי. הגעתי לפה עם עוד שני חברים כדי לגלוש, לדוג, לאכול טוב ולנוח כמו שצריך. תנאי הגלישה פה באמת מעולים, הדיג מוצלח מאד, אבל תוך כדי צלילות הדיג שלנו התחלנו לשים לב לעובדה שיש פה הרבה מה לראות במים. הכל חי וזז וצבעוני ויפה. דוגמאות? באחד הימים, בזמן שאני יושב על הגלשן, ראיתי שפריץ של מים באופק מלוויתן ששחה לו על פני המים והשתעשע במים החמימים הקרובים לחוף. הוא נשאר באותו האזור קרוב לשש שעות. אז לא לרדת להציץ בו מקרוב?


באותו הערב כבר שתיתי בירה ביחד עם לורנזו ביני, איש מקסים ומרתק, הבעלים של מועדון הצלילה כדי לתכנן את יום המחרת. לורנזו גר בפוארטו אסקונדידו כבר 12 שנה. התחתן עם אינס מגרמניה ומגדל יחד איתה בשלווה המקסיקנית בת יפהפה שמדברת איטלקית, גרמנית, ספרדית ואנגלית.
לורנזו סיפר לי על מים שבהם אפשר לפגוש כמעט כל בעל חיים, החל ממנטות ששוחות בתוך המפרץ, כרישים ששוחים על פני המים, לוויתנים, דולפינים - וכל זה בקרבת החוף.
ניגודים עצומים
פוארטו אסקונדידו הוא חוף עם ניגודים עצומים: מצד אחד הוא אחד החופים הכי מסוכנים בעולם ומתאפיין בגלי ענק שמגיעים מקצוות האוקיינוס השקט מהצפון והדרום הרחוקים. מצד שני, בנקודה הזו בחוף, יש מפרץ עמוק ומוגן שמאפשר לצאת אל הים בסירה למרות התנאים הקשים וכך המפרץ הפך לעיירת דייגים.
גולשים שטיילו באזור כבר לפני כעשרים שנה הביאו לתודעה העולמית את הפוטנציאל העצום של המקום והפיצו את השמועה. תוך מספר שנים המקום התפתח וכיום הוא מציע לכל תייר בכל תקציב כל מה שהוא מחפש באתר נופש.


מקסיקו נושקת לשני אוקיינוסים - האטלנטי והשקט - ושניהם מאפשרים חוויות צלילה רבות ושונות מאד אחת מהשניה, החל מהמוני כלבי ים בבחה קליפורניה שבצפון ועד לצלילות בריפים טרופיים במפרץ מקסיקו שבים הקריבי. בחלקה הדרום מערבי של מקסיקו נמצאת פוארטו אסקונדידו, שעליה לא שמעתי כלום מבחינת צלילה עד שהגעתי לכאן. באזור יש שתי עונות - העונה היבשה (בזמן החורף שלנו), והעונה הגשומה (בזמן הקיץ שלנו - יוני עד אוקטובר). בתקופה זו יש את תנאי הראות הטובים ביותר, אך זוהי התקופה הגשומה וכדאי להתרחק מהנהרות הזורמים לים.
מאמצע ינואר מגיע זרם צפוני עמוס בפלנקטון עד לאמצע מאי ואיתו מגיעים ענקי הים אוכלי הפלנקטון - כרישי הלוויתן והמנטות. לאחר מכן הזרם נפסק והקייץ מתחיל. טמפ' המים היא באזור ה- 30 מעלות בתקופת הקיץ, אך ללא פלנקטון וללא חיות גדולות. תנאי הראות מאידך משתפרים ומאפשרים למצוא המוני בע"ח קטנים יותר לאורך הריפים כמו גובים, סוסוני ים ועוד. בין החודשים נובמבר לפברואר יש את תנאי הראות הטובים ביותר, המים בטמפ' של כ-22 מעלות צלזיוס עם טרמוקליינים של 20 מעלות. לאחר מכן הראות מדרדרת שוב עקב ריבוי פלנקטון במים. בחודש פברואר המנטות מהגרות צפונה בלהקות ענקיות של מאות ואלפי פרטים. תופעה מדהימה היא שבזמן ההגירה המנטות קופצות החוצה מהמים לגובה של כמה מטרים וחובטות את גופן על פני המים, כנראה כדי להיפטר מטפילים. כך מפעם לפעם יוצא לראות מנטה מזנקת החוצה מהמים לגובה של כמה מטרים.


בתוך המים קשה מאד למצוא את כרישי הלוויתן, או המנטות, בגלל הראות המוגבלת, לכן לורנזו שייט עם הסירה על פני המים וחיפש את ההתרחשות. או אז, הוא היה אז קופץ למים היישר על להקת מנטות, או לשחייה עם כריש לוויתן. רוב המפגשים התרחשו על פני המים בשנירקול בלבד.
להקות גדולות של דולפינים משייטים על פני המים באופן סדיר ומאפשרים מפגש מדהים איתם בלב הים. זרנוקי האוויר ומים של הלוויתנים מאפשרים לאתר אותם ממרחק ולצלם אותם חובטים את גופם במים בקפיצות ובמכות סנפיר וזנב.
אחת החוויות המדהימות יותר היא מפגש עם אורקות - לוויתן קטלן, החולפים על פני חופי פוארטו אסקונדידו מהצפון הרחוק ועוקבים אחרי ההגירה של לוויתני ה- בנסיון לתפוס את הפרטים הצעירים. לורנזו ידע לספר בגאווה של מפגש עם להקה של אורקות שערך לפני כשנתיים. הם נשארו באותו המפרץ במשך שבוע ולבסוף לורנזו אסף אומץ ונכנס איתם למים וזכה למפגש מיוחד מאד עם הלהקה.
אז נכון, לשהות בקרב להקת אורקות קטלניות לא יצא לי בסיבוב הזה, אבל, כמות החוויו התת-ימיות שצברתי בטיול שלי למקסיקו יכול להספיק לצולל ממוצע לכמה מחזורי חיים. שווה בגדול.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל- Lorenzo Bini    lorenzo_bini@hotmail.com

איך, כמה, למה?
טיסות סדירות למקסיקו, דרך עצירה באירופה עולות כ- 1000$
טיסה נוספת לפוארטו אסקונדידו עולה כ- 180 דולר
בשטח ניתן למצוא מלון במחיר המתאים לכל כיס.
מועדון הצלילה ממוקם במלון אינס במרכז חוף זיקטלה של פוארטו אסקונדידו.
ניתן לבצע בו את כל קורסי הצלילה של התאחדות הצלילה פאדי, החל מצלילות הכרות ועד לדרגת דייב-מסטר.
המחיר לצלילה אחת הוא 40$ ולשתי צלילות 60$
צלילת לילה תעלה כ- 50$
חבילת 10 צלילות - 250$
‘גלה את הצלילה’ - 65$
קורס צולל מים פתוחים עולה כ- 380$.
רוב הצלילות מבוצעות מסירה, אך ניתן לבצע גם צלילות חוף.
מועדון הצלילה מסוגל לארח עד ל- 10 צוללים ללא ציוד בו זמנית וניתן לצלול עם מיכלי אלומיניום ו/או פלדה.

רוכשים ביטוח צלילה דרכנו ומצטרפים חינם !! לאלפי מנויי מגזין "ים"
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן