...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

על העוקץ

היכולת של בעלי חיים להגן על עצמם בסביבה הימית היא במקרים רבים עניין של חיים, או מוות. מהירות, כוח, יכולת הסוואה, הטעיה ותחכום, הן רק חלק ממכלול תכונות אשר בעזרתן שורדים בעלי חיים ימיים. אחרים, המשוללים את התכונות והכישורים הללו, מצליחים להיחלץ מצרה כשהם עושים שימוש במרכיב פיזיולוגי נוסף - הארס

כתב: אביב לוי*  צילומים ואיורים: טוני מלמקוויסט

בעלי החיים הימיים הנושאים ארס (בעולם יש כ- 1000 בעלי חיים שכאלה) משתמשים בו הן לתקיפה והן להגנה. מנגנוני הארס שלהם מורכבים ומעניינים כאחד. לעתים דג/אלמוג הנראים תמימים לעין עלולים לגרום לתחושת כאב וצריבה. על מנת להימנע מפגיעות אלו ואחרות עלינו לזכור שאנו האורחים בים ואל לנו להפר את שלוותם ע"י נגיעה בהם.
סביב בעלי החיים הארסיים צצו לא פעם סיפורי מסתורין, שמועות, הגזמות ושאר יצירי פנטזיה אנושית. אלא שמאחורי האגדות יש הרבה מן האמת. כילד אילתי, אני זוכר את הפעם הראשונה בה רציתי להיכנס למים. הורי הכריחו אותי לנעול סנדלים... כמובן שכעסתי, שהרי עוד לא הכרתי אז את הסכנות האורבות ל"רגלים יחפות". וכאלה יש הרבה.
הנה מספר דוגמאות:

החרוטים -  Conus textile
אצל רוב בעלי החיים הארסיים, הארס הוא נשק להגנה בלבד. חרוט הים, חילזון יפיפייה, הוא אחד מיוצאי הכלל המסוכנים ביותר, אשר משתמש בארס שלו על מנת לשתק את טרפו לפני אכילתו. הארס נמצא בבלוטת ארס המחוברת ע"י צינור לחץ - הצלצל אותו החילזון יורה מחדקו לעבר טרפו. ה'חיצים' נוצרים בתוך שק מיוחד ונאגרים בקדמת השק מוכנים לירי. החרוט יכול לירות בכל פעם חץ אחד ובו בזמן חץ חדש נכנס לעמדת ירי. בזמן פגיעה, קצה הצלצל נשבר והארס מבעבע מתוכו אל תוך הקורבן.
לעולם לא אשכח את הסיפור על הבחור המסכן אשר לא הכיר את החרוט הארסי. כל מה שהוא רצה זה מזכרת יפה מים סוף. הוא אסף את החרוט לתוך בגד הים שלו. וההמשך ברור. מיותר לציין את הכאב והמבוכה על פניו שנכנס לחדר מיון  וניסה להסביר את הליכתו המוזרה.

זהרון הדור - Pterois miles 
הזהרון ההדור, הנקרא גם דג-שמש, הינו טורף יפהפה וכשמו כן הוא - הדור. דג זה הוא טורף פעיל לילה, בעל 13 קוצים חדים מאוד בגבו, כשבתוך כל קוץ יש בלוטת ארס. בזמן לחיצה על הקוצים (בליעה ע"י טורף, או נגיעת אדם), משתחרר ארס מבלוטת הארס - מהקוצים אל תוך הגוף הפוגע.
הארס גורם לכאב חד, לעתים אף לבצקת, אך השריה במים חמים מפרקת את הארס. צריך לזכור: כשהזהרון מזהה סכנה הוא זוקר את הקוצים אל מול הסכנה ומוכן לאימות אפשרי.
הזהרונים הם בעלי צבעים עזים יפיפים אשר ניתן לראות מרחוק. ע"י צבעים אלו, אשר מבליטים גם את הקוצים, מודיע הזהרון לכולם "אני ארסי  - כדאי לכם לחפש טרף במקום אחר". 

שפמנונית ארסית - Plotosus lineatus
דג נדיר, המגיע עד לגודל של כ-32  ס"מ, השוכן בדרום מפרץ אילת. בשנים האחרונות נמצאו מספר דגים אלו גם בים תיכון.
כצעירים הם חיים בלהקות של מאות ובבגרות חיים כבודדים ולעתים בלהקות של עשרות. לשפמנונית הארסית יש קוץ ארסי על כל מכסה זימים, וכן קוץ נוסף ארסי על סנפיר הגב (הראשון). הארס נמצא בקצה הקוץ וגורם לכאבים עזים בשעת התקלות עמו.

הסיכן - Siganus rivulatus
הסיכן, ובשמו העממי "ארס" הוא דג נפוץ, צמחוני, בעל שורת קוצים על גבו. בזמן נגיעה (בדרך כלל בניסיון להורדה מחכה) הקוצים המצופים ברקמה ארסית חודרים לגוף הפוגע.

מחבטן הספירים (חתול ים) -   Taeniura lymma  
חתולי הים שייכים למשפחת בעלי הסחוס והם למעשה קרובים של הכרישים. בבסיס הזנב שלהם נמצאים עד שלושה קוצים ארסיים. אמנם, חתולי הים ביישנים ויעדיפו לברוח מסכנה ולא להשתמש בקוציהם, אבל, בזמן סכנה, חתול הים מסובב את הזנב, כך שהקוצים בולטים ונראים לעין.
קוצים אלה ארסיים במיוחד ובזמן פגיעה נשבר קצה הקוץ הרעיל ונשאר בגוף הפוגע.
הפגיעה עלולה לגרום לכאבים עזים, נמק, ודלקות עקב השארות קצה הקוץ בגוף.

אלמוגי אש - Millepora dichotoma
אלמוגי אש ממערכת הנבוביים, השוכנים בשוניות מים רדודים הינם הידרתיים צורבניים ולא אלמוגים אמיתיים. הם מצוידים בתאי צריבה אשר משמשים לשיתוק טרפם. את שמו - אלמוג האש, הצדיק "אלמוג" זה בכך שבעת נגיעה בו חשים תחושת צריבה/כוויה חזקה. במקרים קיצוניים ייווצרו גם שלפוחיות.

המדוזה - Cassiopeia
מדוזת הסוכך ההפוכה, או הקסיופיאה, החיה בלגונות רדודות מצוידת בתאים צורבים (נמטסיסט Nematocysts) .כשהקסיופיאה מרגישה מאוימת, היא משחררת מיד תאים צורבים למים. התאים הצורבים בנויים כקפסולות בעלות "דלת". מחוץ ל"דלת" ישנו מעין הדק אשר בנגיעה פותח את הדלת, ולוחץ/דוחף את הקוץ ומשחרר את הארס לתוך הגוף המאיים.
בפגיעות אלה לא תמיד כל התאים נפתחים ורצוי לשפוך חומץ (מנטרל) על האזור הפגוע על מנת למנוע מהתאים שלא נפתחו להיפתח.

שלפוחיתן (קיפוד) ארסי - Asthenosoma varium
גם אצל קיפודי הים ניתן למצוא מנגנוני ארס. שלפוחיתן ארסי כשמו הוא, קיפוד ים עם צבעים עזים, בעל ארבעה סוגי קוצים - הקוצים הראשונים, שהם גם הקצרים יותר, משמשים להגנה. בסוף קוצים אלו נמצאות שלפוחיות הארס. במקרה של התקלות אתם, לא החדירה של הקוץ כואבת אלא הארס המוזרק עצמו.
הקוצים השניים מהווים עזרה בהסוואה ומשמשים כמוטות אחיזה, בעזרתם השלפוחיתן יכול לכסות עצמו. הקוצים השלישיים משמשים לעזרה בהליכה. קוצים אחרונים משמשים לקיבוע הקיפוד בתוך כוכים, שם הוא מסתתר במשך שעות היום.

גלילן כתום - Sp. Dendrophyllia
אלמוג יפהפה זה הוא כנראה האלמוג המצולם ביותר בעולם. די במבט אחד כדי להבין למה. הגלילן משתמש בתאי צריבה על מנת להגן על עצמו וכן לטריפה. בניגוד לאלמוגים אשר צריכים אור על מנת להתקיים, הגלילן אינו זקוק לאור, ואת כל מזונו הוא חייב לטרוף. בזרועות הצייד יש אשכולות של תאי צריבה - בעזרתם צד הגלילן את טרפו. בזמן מגע נפתחים תאי הצריבה ולוכדים את מזונם. בשעות הלילה פורש האלמוג את זרועות הצייד וצד בעזרתן זואופלנקטון.

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן

* הכותב הוא המנהל המדעי של פארק המצפה התת-מימי.