...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

סיבוב עם סאב

לאחר איתור ספינת סוחר בעומק 100 מטר מול חופי עתלית בתחילת השנה (ראו כתבה במגזין ים הקודם), המשיכה קבוצת IDx  בחיפושים אחרי ספינות נוספת. הפעם המטרה: שתי ספינות שהיו חלק משיירה שהותקפה על ידי הצוללת הגרמנית 97 U ביוני 1942 

מאת: מרק פדר*
צילומים: דן אשכנזי ועוזי קריגר

סבב הצלילות של תחילת 2006 היה פורה. בסיומו 'עלינו' על ספינת סוחר ששכנה לה לבטח בעומק 100 מטר, מול חופי עתלית. אבל, זה נתן לנו רק טעם של עוד. עוד ספינות טבועות. וכך יצאה לה לדרך קבוצת IDx   לנסות ולאתר שתי ספינות שהיו חלק משיירה שהותקפה על ידי הצוללת הגרמנית 97 U ביוני 1942. לצלילה הראשונה של עונת החיפושים הזו גוייס ה-  ROV (Remote Operated Vehicle) של חברת ניסו דקלו. ה"חבר חדש" בקבוצה הוא רובוט תת-ימי קטן וקומפקטי, הנשלט באמצעות כבל ומצוייד בשני מדחפים תאורה ושתי מצלמות וידאו צבעוניות. ה- ROV מסוגל להגיע עד לעומק של 100 מטר ועונה לשם  Video Ray. 

כמו כל פרק במשא חיפושים של הקבוצה, גם זה התחיל בשעת בוקר מוקדמת על סיפון ה'טייפון'. בשעה 07:20 סיימנו את העמסת הציוד ויצאנו לכוון הנקודה המשוערת. לצוות IDx הצטרף צוות של ניסו דקלו בע"מ, המתמחה בהפעלת ה- ROV.
הנקודה שאנחנו מחפשים היא בעומק של 55-60 מטר ותפקידו של ה- Video Ray הוא לספק תמונות מהאתר. התוכנית היא להוריד את ה- ROV לביצוע סריקה ראשונית, אשר תסייע בהחלטה אם לרדת, או להמשיך לנקודה הבאה.
עם ההגעה לנקודה הופך השולחן שעל סיפון הטייפון למרכז בקרה מתקדם: מחשבים ניידים, מוניטורים, ויחידות בקרה נשלפים מארגזי פליקן ומוצבים עליו. הכבלים מחוברים  וגבי המפעיל מתחיל בביצוע סדרת בדיקות.  כעבור כחצי שעה נותן גבי את ההוראה להוריד את ה- Video Ray. מייד כשנוחת הרובוט במים מתקבלות  תמונות הווידאו הראשונות. גבי מנווט את ה- ROV לכוון האנך וזה מתחיל בירידה לקרקעית.
כל העינים נעוצות בצג הווידאו, עוקבות אחר ה- ROV הנאבק בזרם ויורד לאורך חבל האנך באיטיות. בעומק של 55 מטרים מתחילות להופיע תמונות ראשונות של מה שנראה  כחלק מספינה, עוד מספר סיבובים של הרובוט מגלים מדחף ובכמה תאים שככל שניתן להבחין ממוקמים בירכתיה של ספינה. אמנם זאת לא הספינה שחיפשו אבל גילינו עוד אתר חדש ושמור להפליא. ספינה אמיתית! על פי המבנה זו גוררת שאורכה 28 מטר. 

לאחר מספר דקות של התארגנות, צוות ראשון קופץ למים ויורד לנקודה. בירכתי הספינה הטבועה  פוגשים מארק ועוזי  את ה- ROV שמסתובב וממשיך לצלם. אין תחליף להרגשה של ההגעה לספינה חדשה, אך התחושה אשר בדרך כלל מלווה אותה, "אתה ובן הזוג לבד על כלי שייט בעומק 55 מטר", נעלמת כי פתאום אתה מבין שכל הצוות בספינה למעלה, אתך בצלילה. עושים שלום לחברה על הסיפון ומתחילים לחקור את כלי השייט מהירכתיים.
ראשית מתגלה מדחף גדול מכוסה חופה וזה כבר מגלה את הסוד, אבל זה לא הכול, מתקדמים לכיוון החרטום ועוברים מעל מספר פתחים, מציצים פנימה ומגלים את המנועים הגדולים שנותרו במקומם. הצצה נוספת מגלה תאים ריקים למעט כמה דגים מופתעים.
ממשיכים לכיוון החרטום. עוד כמה תאים ובחלק מהם ה- Portholes עדיין מורכבים. סיבוב סביב החרטום וחזרה לכיוון הגשר הגדול והיפה. עלייה במדרגות לכיוון גג הגשר. ארובה מצד אחד והגה מצד שני. רגע רגע ... מה? הגה ?!  זה באמת ההגה.  מתקרבים ורואים שהוא מכוסה באלמוגי ספוג שחורים, נוגעים בו כדי לוודא שהוא אמיתי, וכן, הוא אמיתי. זהו ההגה הראשון  שאנחנו מוצאים כשהוא עדיין מחובר למקומו הטבעי  ולא תלוי על קיר של פאב חיפאי. מארק מסמן  לעוזי שיצלם את התגלית.


בתום 25 דקות בתחתית על tx17/45  מתחיל הצוות הראשון את העלייה. בדרך כותבים על לוח הרישום "מצאנו הגה !!!"  ומציגים את הלוח בהתרגשות למצלמה של ה- ROV. הספינה לא אותה ספינה, אבל, מה זה משנה. מצאנו ספינה...

*מארק פדר מדריך טכני, מייסד ומנהל IDx והפורום הטכני tek-dive.com

 

 

 

 

נתונים טכניים  ל ROV  של חברת VIDEO RAY

עומק מקסימלי 305 מטר
משקל כולל 45 ק"ג ( הצוללת  מערכת הבקרה והכבל )
מהירות ה ROV  מתחת לפני המים 4.1 קשר
אורך – 35 ס'מ
רוחב 27 ס'מ
גובהה  -25 ס'מ
משקל- 3.5 ק'ג

מצלמות
מצלמה קדמית
מצלמה צבעונית בעלת עדשה רחבה מתכוננת לזווית של 180 מעלות בעלת רזולוציה של 570 קווים ורגישות של 0.3 לוקס
מצלמה אחורית
מצלמה שחור לב בעלת עדשה רחבה 430  קווים ורגישות של 0.1 לוקס

תאורה
תאורה קדמית הכוללת שני פנסי הלוגן 20 וואט כל אחד
תאורה אחורית הכוללת לד  בעל רגישות גבוה

הנעה תת מימית
שני מדחפים אופקיים בהיקף של 60 מ''מ כל אחד לצורך הנעה קדימה או אחורה
מדחף אנכי אחד לצורך בקרת עומק
מערכת בקרה ושליטה מעל קו המים
מסך מוניטור 17 אינצ'
תצוגת מסך של מד העומק , כוון של מצפן דיגיטלי, תאריך ושעה
שליטה אנכית ואופקית בעזרת ג'וי סטיק
בקרת ושמירת עומק אוטומטית
אורך 76 מטר בעל אפשרות הארכה עד ל 305 מטר

 

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן