...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

נשף מסכות

נתחיל מהשורה תחתונה: מסיכת צלילה נוחה ואטומה היא מסכה טובה. זה הכל, אומרת הכותבת, ומציעה, בכל זאת, לשים לב עוד כמה דברים קטנים לפני שקונים את המסכה הבאה
 
הילה יגאל
יעוץ טכני: גידי שמיר
 
לכאורה, זהו האביזר, הנגיש והזול ביותר, הנמצא בביתו של כל צולל ממוצע ובדרך-כלל לא מייחסים לו חשיבות רבה - מסיכת הצלילה. דווקא המסכה, מעידים צוללים רבים, יכולה להרוס את כל ההנאה והכיף מהצלילה, אם היא לא נוחה, או לא מתאימה ובמקרים קיצוניים אף עלולה להיות הגורם הישיר לתאונות צלילה.
מסיכת הצלילה מאפשרת לנו לראות באופן צלול וברור מתחת למים, ומה חשוב בצלילה יותר מחוש הראיה? הראיה הברורה יותר מתאפשרת על ידי יצירת חלל אויר בין העיניים למים. שמירת העין בחלל נפרד מאפשרת ראיה ממוקדת וחדה.
כמו פרטי ציוד נוספים, גם המסכה, בנוסף לשימושה הבסיסי הפכה לאביזר בעל מאפיינים "אופנתיים". היבואנים מציעים מגוון רחב של מסכות בגדלים, סגנונות ועיצובים שונים. מהמסכות הפשוטות יותר (העגולה, או האליפטית), ועד למסכות מודרניות, בעלות נפח פנימי נמוך יותר וזווית ראיה רחבה יותר. מסכות הצלילה עשויות, בדרך כלל, מגומי, או מסיליקון. מסכות גומי הן לרוב שחורות בעוד שמסכות סיליקון הן שקופות, או שחורות. מסכות הסיליקון מחזיקות מעמד הרבה יותר ממסכות הגומי, הן יותר רכות ונעימות ואף אוטמות טוב יותר. הן טובות גם לאנשים בעלי עור רגיש במיוחד ומאפשרות חדירת אור מבעד לדפנות המסכה, מה שמאפשר ראיה היקפית רחבה יותר. הסיליקון מוצע גם בצבע שחור למי שמעדיף שלא יכנס אור מהצדדים, כדי לפתור את בעיית השקיפויות. בסיליקון השחור ישנה תוספת של סיבי פחם. פחם זה גם מונע חלק מהאדים. מסכות הגומי כבר כמעט ואינן קיימות ובכל מקרה, הן גם זולות יחסית.
בעניין בחירת המסכה, ישנם כמה דברים שכדאי לבדוק ולשים לב אליהם, אבל בסך הכל הכלל די פשוט: מסכה נוחה ואטומה היא מסכה טובה. זה הכל.
מספר דברים שכדאי בכל זאת לבדוק:
 
אטימה טובה
זוהי ללא ספק הנקודה החשובה ביותר: מסכה אטומה לחלוטין למים. הדופן הנצמדת אל הפנים צריכה להיות כפולה, בכדי לאפשר אטימה טובה. יש לבדוק את התאמת המסכה לפנים ואת הבדיקה הקלאסית אין צולל שאינו מכיר:
מניחים את המסכה על הפנים ללא שימוש ברצועה (יש לוודא ששיער אינו לכוד במסכה).
שואפים אויר פנימה בעזרת האף.
מסכה מתאימה היא מסכה אשר נצמדת לפנים. במהלך השאיפה אויר אינו חודר, היא צמודה לפנים ונשארת שם בלי עזרת הידיים. בדיקה זו הנה חשובה ביותר, והיא היחידה המבטיחה את אטימות המסכה מתחת למים.
 
האף
האף חייב להיות בתוך המסכה כדי שניתן יהיה להשוות לחצים בחלל המסכה ולמנוע את מעיכת המסכה. דבר חשוב נוסף הוא גישה קלה לאף על מנת שיהיה ניתן לפמפם.
 
זכוכית
זכוכית המסכה חייבת להיות מחוסמת ונושאת את הסימון Tempered או T.
 
שדה הראיה
מאחר ומרבית הצוללים לא נולדו עם עיני זיקית, מסכות המבטיחות שדה ראיה נרחב יותר, המסכות מרובות החלונות, הפנורמיות למיניהן, הנן בעיקר בגדר גימיק שיווק, הן יקרות ומיותרות ועל כן נעלמו כמעט לחלוטין. ניתן לומר באחריות מלאה שמרבית המסכות המודרניות אינן פוגעות בשדה הראיה של הצולל. מה שכן מוסיף לשדה הראיה, הוא נפח מסכה קטן יותר.
 
רצועה
יש לוודא כי הרצועה מתכווננת, נוחה ופשוטה להפעלה ואינה תופסת שערות. ישנם יבואנים המציעים תוספת של כיסוי נאופרן לרצועות, אשר באה לפתור את אי הנוחות לשערות.
 
אבזם
לכאורה, אביזר זניח, אולם עלול להיות החלק הבעייתי ביותר במסכה. אבזם גרוע אינו מאפשר לכוון את הרצועה או לשמור עליה במקומה במהלך הצלילה ומאחר שנוחות = בטיחות אין לזלזל כלל בבדיקתו של זה הקטן. ולא פחות חשוב: אבזם רופף נוטה להישבר בקלות ומרבית היצרנים נמנעים מלספק אבזמים חלופיים, כך שבמקרה של שבר או נזק לאבזם מדובר בהשבתה מוחלטת של המסכה.
 
נפח המסכה
כיום מנסים היצרנים ליצור מסכות צלילה עם נפח נמוך כמה שיותר. לכך יש כמה סיבות: ראשית, הן בנויות כך שישנה זכוכית קדמית בעלת מגרעת וכיס לאף, המאפשר לאף לבלוט החוצה. עיצוב זה מאפשר למסכה להיות קרובה יותר לפנים - דבר המאפשר זווית ראיה רחבה יותר ונפח פנימי קטן יותר. כמו כן, מסכה עם נפח קטן יותר היא קלה יותר ונוחה יותר לשימוש, קל יותר להשוות את הלחצים בתוכה ולרוקן אותה ממים.
 
אדים
במיוחד בשביל אלה אשר עדיין לא הצליחו להתגבר על המנהג הישן והטוב: לירוק לתוך המסכה, המציאו היבואנים כמה פתרונות אחרים שיכולים, אולי, לעזור: עדשות נגד אדים. אלה מגיעות עם שכבה של חומר כימי, אשר היבואנים מבטיחים כי הוא מונע הצטברות אדים, או כל אותם חומרים מיוחדים שניתן לקנות בנפרד ולמרוח על העדשה אשר אמורים לפתור גם הם את בעיית האדים.
 
בדיקה וטיפול
המסכה דורשת בדיקה לפני הצלילה וטיפול אחרי הצלילה.
 
לפני הצלילה
יש לבדוק את שלמות המסכה ותקינות הרצועה והאבזמים. יש לשטוף את זכוכית המסכה במים וסבון, או בחומר מיוחד, הניתן לרכישה. השטיפה מיועדת להוריד חומר שומני המצוי על הזכוכית במסכות חדשות.
לפני הכניסה למים יש לירוק לתוך המסכה למניעת היוצרות אדים במהלך הצלילה. במסכות משומשות מספיקה לרוב פעולת היריקה בלבד.
 
הכנה לשימוש
במסכות חדשות קיימת שכבה שומנית (שכבת הגנה לסיליקון, או לגומי, אשר נותרה מתהליך היצור), אשר חייבים לנקות לפני הצלילה. אם לא מנקים אותה ייווצרו אדים על הזכוכית בזמן הצלילה ויחסמו את שדה הראיה שלך. להסרת שכבה זו השתמש בבד רך ומרח משחת שיניים (לא ג'ל) על צידה הפנימי של הזכוכית. רוב משחות השיניים שאינן ג'ל מכילות חומר שוחק אשר יסיר את שכבת השומן בלי לפגוע בזכוכית.
עליך גם להתאים את רצועת הראש בנוחיות. הרצועה צריכה להיות מתוחה, אך לא הדוקה מדי. וודא כי הרצועה נעולה במקומה לאחר הכוונון בעזרת אבזמי המסכה.
 
לאחר הצלילה
ככלל, הסיליקון הוא חומר שכמעט ואינו מתבלה, אלא אם כן לוקחים בחשבון פגיעות מכניות. לכן מספיקה שטיפה במים מתוקים למניעת הצטברות לכלוך, מומלץ לאחר כל שימוש לאכסן את המסכה במקום מוצל ויבש ורצוי גם סגור. (מומלץ להחזיק את המסכה בקופסה אטומה, שכן הסיליקון מהוה מאכל תאווה למקקים ודומיהם). כדאי להימנע מחשיפה מיותרת של הציוד לקרינת שמש ישירה משום שהיא מזיקה למוצרי ניאופרן וסיליקון. חשוב ליבש את המסכה היטב לאחר השימוש.
 
ריקון המים מהמסכה
קל מאוד לרוקן מים מהמסכה עם מעט תרגול, אך למי שמעדיף מציעים היום היצרנים גם מסכות עם שסתום ריקון מים חד כיווני. זוהי אופציה שיכולה להיות נוחה, אך אינה הכרחית.
 
עדשות אופטיות
לאנשים בעלי ראיה לקויה קיימות עדשות מתקנות המתאימות להרכבה במסכת הצלילה. עדשות אלו מתחברות ישירות למשטח הקדמי. ישנם אנשים שאינם רואים כל בעיה עם לבישת עדשות מגע רכות בזמן הצלילה. בעניין זה כדאי להיוועץ עם רופא העיניים שלך, עם מדריך הצלילה ועם היבואן על מנת לקבוע את האפשרות הטובה ביותר עבורך. בכל מקרה, המחיר אינו זול אך שווה את ההשקעה.

לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן