...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

ניקוי 10,000

הנקאי, הנמצא בכל שונית אלמוגים המכבדת את עצמה, מוצא את פרנסתו בניקוי דגים אחרים. הם נהנים והוא נהנה. ויש גם חקיינים. עם הבדל קטן אחד: הם נהנים והלקוחות התמימים סובלים

קורט אמסלר

באוקיינוס ניתן למצוא דוגמאות להתנהגות שיתופית בין מינים שונים של בעלי חיים, שהן בהחלט ייחודיות בעולם החי. אחד השתפ"ים היותר מעניינים וגם אחד האינטלגנטיים שבהם איננו דוגמה שגרתית נוספת של סימביוזה בין בעלי חיים. אנו מדברים כאן על שירות, המוצע על ידי הנקאים, אשר נראה כאילו הם מנהלים שורה של מכוני יופי בכל השונית.
הדג הנקאי שייך למשפחת ה- שפתניים (Labridae) והוא נקרא כך, מאחר והוא מוצא את פרנסתו בניקוי דגים אחרים. הנקאי חי על מה שהוא מצליח להסיר מהעור, הסנפירים ומבין השיניים של ה"לקוחות" שלו, ואלה כוללים למעשה את כל מיני הדגים החיים על השונית: צלופחים, כרישים, מנטות, ועוד ועוד.
הלקוחות בהחלט מעריכים את העבודה שנעשית על ידי הקוסמטיקאים הקטנים, והם מתייחסים אליהם בכבוד רב. תחנות הניקוי, שבהן שולטים הסדר והמשמעת, נמצאות בכל פינה אפשרית בשונית האלמוגים. המחזה מדהים, שכן, כעבור זמן קצר, מתחיל הצופה המזדמן לתהות מדוע זה הדג הגדול לא בולע את הדג הנקאי, הקטן ממנו.


לצופה המעמיק יותר מתברר כי ישנם מספר חוקים החייבים להתקיים בתחנת ניקוי, על מנת שהכל "ילך חלק". אחד החוקים, הוא שהדג הנקאי נשאר במקום קבוע, והלקוחות שלו הם הם אלה שבאים בתדירות קבועה לתחנת הניקוי - שם מתנהגים בצורה שלווה
ומנומסת. בתצפיות שנערכו נמצא כי מינים מסוימים של דגים, אשר בדרך כלל חיים במאבק טורף-נטרף מתמיד, מתנהגים בהרמוניה מוחלטת כאשר הם מצטרפים למסגרת שירותי הנקאים. בערבים, כאשר הכל נרגע מסביב, התור לתחנת הניקוי רק מתארך, ודגים מכל המינים ממתינים בסבלנות לטיפול.


את הדגים הנקאים ניתן לזהות בקלות. צורתם מאורכת, צבעם כחול בהיר והם מקושטים בפסים כהים, גודלם עד 12 ס"מ. הם שוחים בתנועות גליות, המשדרות ללקוחות שתחנת הניקוי פתוחה למבקרים. או אז, הלקוח צריך לקחת יוזמה: הוא שוחה לכיוון הנקאי שנבחר למשימה, פותח את לועו ופורש את סנפיריו, וכך הוא מאותת כי אין לו כוונות זדוניות. אז, ורק אז, יתחילו הקוסמטיקאים בעבודתם. הנקאי, לבדו או בלהקה, מתחיל לטפח את גופו של הלקוח בצורה יסודית, בחיפוש אחרי טפילים. וזה לא הכל: לסיום הטיפול נכנס הנקאי ללא הפרעה אל בין מלתעותיו של הדג הלקוח, ומנקה ממנו את שאריות האוכל.
הדג הנקאי חולק את עבודתו עם סרטנים נקינים, הידועים יותר כשרימפסים הנקאים, שהצבתות הזריזות שלהם מבצעות ניקוי יסודי.
התנהגותם של מיני הנקאים היא לא רק תפקיד מעניין במחזה כלשהו. חשיבותם רבה לבריאות ולהיגיינה של הדגים בשונית. למעשה, אם מרחיקים את בעלי החיים הימיים מתחנות הניקוי (כמו באקווריומים, לדוגמה) תוך זמן קצר יחלו להופיע אצלם זיהומים, דלקות עור, פטריות ואפילו פצעים פתוחים.


ואם יש נקאים החיים מניקוי גופם של בעלי חיים אחרים, יש גם חקיינים. הטבע אפשר גם לרמאים ימיים להתפתח. מדובר ביצורים הרואים הזדמנות פז רגעית להעשיר את תפריטם תמורת מאמץ מינימלי. באזור תחנות הניקוי, ניתן למצוא דגים אשר אינם שייכים ל"ארגון הדגים הנקאים" האמיתי, אולם, הם דומים להם להפליא בצורתם החיצונית... כשהם מנצלים את היתרון הזה, החקיינים מתפרשים בין הלקוחות המחפשים שירות היגייני. הם 'עובדים' על כולם בעיניים על ידי חיקוי התנועות הגליות המזמינות של הדג הנקאי. הלקוח, מתועתע לחלוטין, נכנס לעמדה הראויה ו... רק הכאב החד, המורגש כאשר החקיין נועץ את שיניו החדות בדג האומלל וקורע ממנו חתיכת בשר, נותן לו להבין שרימו אותו באופן רציני.

רוכשים ביטוח צלילה דרכנו ומצטרפים חינם !! לאלפי מנויי מגזין "ים"
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן