...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

מה גרם למותו של דורי אברבאנל?

דורי אברבנאל נהרג בצלילה מודרכת באתר הסטי"ל באילת. חצי שנה אחרי האסון עדיין לא הסתיימה חקירת המשטרה בפרשה. הוריו של הצעיר טוענים: "הוא לא קיבל סיוע מהמדריך וכל 'רשת הביטחון' שאמורה הייתה להגן עליו קרסה". רשות הצלילה: "הסקנו מסקנות, קיימנו ישיבות הסברה"

מאת טוביה בסקינד

במרץ 20001, באתר הסטי"ל באילת, נהרג צעיר ישראלי במהלך צלילה מודרכת. יותר מחמישה חודשים אחרי התאונה, שלכאורה מצביעה על חשדות לרשלנות, עדיין לא הסתיימה החקירה במשטרה ושאלה אחת לא מפסיקה להטריד את ההורים השכולים: מה גרם למותו של דורי אברבאנל ז"ל?
מערכת "ים" מביאה כאן את מכתבם של ההורים, אהובה ועמי אברבנאל, וכן את תגובות הרשויות.

"מערכת לקויה"
"אנו, הורי דורי אברבנאל, מביאים כאן את סיפורו של בננו היקר מכל, שנספה בתאונת צלילה בשבת, 10/03/01, באתר הסטי"ל באילת במסגרת צלילה מודרכת והוא בן 24 בלבד.
"דורי הוא מטובי בניה של הארץ הזו והתברך בכל התכונות הטובות שאדם יכול לצפות מעצמו או מילדו: בחור מוכשר, אוהב חיים, שעשה כל דבר על הצד הטוב ביותר, שימש דוגמה ומופת לאחרים ושירת כקצין בחיל התותחנים. לדורי היתה תודעת בטיחות ברמה גבוהה, מעולם לא זילזל בחוק ובכללים. לא חששנו, כשאמר שהוא יורד לאילת ב-9/3/2001 ובדעתו גם לרענן במעט את יכולת הצלילה הבסיסית שלו. חשבנו אז שהענף מופעל בידי אנשים אחראיים, בוגרי יחידת העילית של חיל הים. גם ידענו שהמדינה מפקחת על ענף הצלילה. התוצאה הנוראה היא שאותו בחור מוכשר, מקסים ובריא, אשר עתידו לפניו והוא בשיא פריחתו, חזר במוצאי שבת לתל-אביב כשהוא מונח בתוך ארון. מאותו רגע, אנו שהיינו משפחה מאושרת ומלוכדת מאין כמותה, הפכנו לצללים של עצמנו, שרויים בדכאון מתמשך.
"דורי קיבל הסמכה לכוכב אחד (PADI) בתאילנד כשנה וחצי לפני התאונה. בהיותו בחור אחראי, שאינו לוקח סיכונים מיותרים, פנה למועדון לאקי דייברס, סיפר להם על ההכשרה שקיבל וביקש שינחו אותו מה עליו לעשות. הוא השתתף בצלילת ריענון ואף על פי שלא עבר אותה בהצלחה, אישרו לו להשתתף בצלילה מודרכת לעומק מסוכן, כאשר היה ברור שהוא אינו מיומן דיו. בעומק של כ-20 מטר נקלע דורי למצוקה. הוא לא קיבל סיוע מהמדריך וכל 'רשת הביטחון' שאמורה הייתה להגן עליו קרסה.
"תאונה קטלנית במסגרת צלילה מודרכת נובעת ממערכת לקויה. דורי עשה כל מה שדרשו ממנו, בלי להתחכם ובלי לחסוך וללא קיצורי דרך ואם הוא נפגע, המסקנה המתבקשת היא אחת: זה יכול לקרות לכל אחד אחר המקבל שירות מענף הצלילה בארץ ברמת הבטיחות הנוכחית שלו.
"בכורח הנסיבות הטרגיות התוודענו לנושא הצלילה והסכנות שבצלילה. חבריו הרבים של דורי ואנשים שהתעניינו, ביקרו באתר באינטרנט שהקמנו לזכרו של דורי WWW.DORI61.COM, כתבו ותיארו מקרים רבים של 'כמעט תאונות'. משיחות עם צוללים, הבנו שיש הרבה מאד מה לשפר כדי להביא את העיסוק בספורט מסוכן זה לרמה בטיחות נאותה בשאיפה לאפס תאונות. אם דורי היה יודע את מצב הבטיחות של הענף, לבטח לא היה צולל. יתר על כן - אם היה צולל לבדו, עם חבר, לא היה קורה מה שקרה כי הוא לא היה יורד לעומק של יותר מ-20 מטר וזאת ברמת המיומנות הבסיסית שהיתה לו. צריך לזכור שהצולל החובב אינו מודע לסכנות שבצלילה וחובה על הגורמים האחראים בענף להציב לעצמם יעד ראשון במעלה - למנוע תאונות בכל מחיר.
"לאחר האסון היינו בטוחים שהמשטרה ורשות הצלילה יחקרו תוך זמן קצר את המקרה ויפיקו לקחים לטובת כל הצוללים. אולם המציאות טפחה על פנינו. גישת הענף והמדינה היא צינית ובלתי מקצועית בלשון המעטה. היום, יותר מארבעה חודשים לאחר התאונה, לא הגיע אלינו כל מסמך המתאר מה קרה שם, מנתח את הסיבות וקובע מה צריך לתקן על מנת שלא יקרה מקרה נוסף. לעומת זאת, לאחר שתי פניות שלנו בכתב לשר המדע, תרבות וספורט, הגיע אלינו לפני כמה ימים מכתב בלשון משפטית, אשר מבחינתנו הוא מכאיב יותר מאשר אי תגובה. אנו רואים זאת כמחדל של המדינה אשר לכאורה מפקחת על עיסוק מסוכן זה, אבל בפועל אינה עושה את מה שצריך לעשות כדי למנוע תאונות ושכול. הפעולה המתבקשת מתאונה כזו היתה צריכה להתבצע מיד לאחר התאונה (ולא כפי שקורה עד כה כאשר האחראים מתייחסים לעניין הפלילי בלבד ולטשטוש אחריותם, ואינם דואגים כלל לעניין המקצועי ומניעת התאונות הבאות).
"שום דבר לא ישיב לנו את דורי שלנו שהיה כה יקר לנו ולכל מי שהכיר אותו. אנו פועלים בשמו וכמצוותו של דורי, שהיה בחור ערכי ומוסרי מאין כמוהו, לא לתת לאינטרסים הפרטיים לגבור על האינטרס הציבורי ולדרוש מהאחראים לעשות את המוטל עליהם על מנת שאחרים לא יפלו באותו בור אליו הוא נפל, בור אשר נשאר עדיין פתוח".

מחכים לכסף
מערכת "ים" פנה לשלטונות צה"ל וביקשה לברר מדוע מרכז הרפואה הימי (מר"י) עדיין לא העביר את ממצאיו מבדיקת ציוד הצלילה, ששימש את דורי אברבנאל ז"ל.
דובר צה"ל מסר בתגובה, כי רק בעצם ימים אלה, בחודש יולי, העבירה המשטרה את ציוד הצלילה לבדיקה. במשטרת אילת, החוקרת את הפרשה, אכן אישרו כי הציוד נמסר לבדיקה באיחור. לדברי פקד משה לוי, ראש מחלקת החקירות בתחנה, משטרת אילת פנתה למטה הארצי של המשטרה כדי לקבל את אישורו למסירת הציוד לחיל הים. "אישור זה נדרש, מכיוון שהבדיקה עולה כסף", הסביר פקד לוי, "ועברו יותר משלושה חודשים מהרגע שהגשנו את הבקשה ועד שקיבלנו את האישור".
עוד אמר לוי, כי חקירת המשטרה בפרשה מצוייה על סף סיום, "ונשארו לנו רק כמה פרטים להשלים, על פי בקשתה של הפרקליטות".

לקחו את הרשיון
עותק ממכתבם של אהובה ועמי אברבנאל הועבר גם לידי רשות הצלילה. כן הוצגו לרשות כמה שאלות:
האם כבר ידוע לכם מהי סיבת המוות? אם כן - מהי? אם לא - מדוע?
האם האסון חושף כשל בנהלים ובתקנות ואם כן מהם?
האם המדריך שלקח את המנוח לצלילת ריענון מצא אותו כשיר לצלילת עומק בסטי"ל?

רן לוין, סמנכ"ל בכיר ברשות הצלילה, שלח לנו את התגובה הבאה:
"בפתח הדברים ברצוני להביע תנחומיי למשפחתו של דורי אברבנאל ז"ל.
"מיד עם היוודע דבר התאונה, פתחה הרשות בתחקור מהלך האירועים אשר הובילו למקרה טרגי זה. סיכום הביניים, הכולל ממצאים, מסקנות והמלצות, הוגש על ידי למשטרת ישראל לאחר עשרה ימים ובמקביל שללה הרשות את רשיונות ההדרכה של אחד המדריכים המעורבים ושל מרכז הצלילה. בנוסף, ערכה הרשות ישיבות הסברה והדרכה עם המנהלים המקצועיים של בתי הספר לצלילה בארץ כדי למנוע את הליקויים ולהנחיל את המסקנות שמצאה הרשות במקרה זה וזאת כדי למנוע הישנותם של מקרים כגון זה בעתיד.
"עוד בודקת הרשות את האפשרות כי דורי ז"ל וחברו לצלילה, שקיבלו את הכשרתם בחו"ל, לא יישמו את אשר למדו שם וספק אם נקטו בזהירות ובאחריות האישית כנדרש מצוללים מוסמכים, בעלי תעודות. יתכן אפוא, כי התנהגותם היתה בחזקת רשלנות התורמת לאסון.
"ענף הצלילה במדינת ישראל מקיים סטנדרט איכות ובטיחות מהגבוהים בעולם! הן במשך קורס הצלילה הבסיסי, מגבלות העומק, מגבלות גיל מינימום, ניסיונם והכשרתם של מדריכי הצלילה וכלה במעטפת הרפואית התומכת.
"בשנים האחרונות עבר ענף הצלילה בארץ מהפכה של ממש עם פעילותם של ארגוני צלילה בינלאומיים להכשרת צוללים תחת הסטנדרטים והפיקוח הקיימים בארץ. שילוב זה מכשיר צוללים טובים ובטוחים יותר.
יחד עם זאת, הרשות המוסמכת לצלילה ספורטיבית ביחד עם ארגונים, בתי ספר ומדריכי הצלילה ובשיתוף הצוללים, תמשיך לעשות לשיפור הבטיחות בענף, כתהליך מתמשך, אין סופי".

לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן