...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

לצלול ולא לסבול

אתם סובלים מכאבי גב אחרי הצלילה? כנראה שאתם לא יודעים מה מותר ומה אסור להעמיס על החוליות. הכירופרקט ד"ר נמרוד לירם מציע טיפים לצלילה בריאה

מאת נמרוד לירם

אמנם לעתים אנו מרגישים במים כמו דולפינים, אך זו לא הסביבה הטבעית שלנו ולא פעם אנחנו מסיימים שבוע צלילות עם תזכורת כואבת בחוליות עמוד השדרה.
נכון, אנחנו אורחים מתחת למים וגופנו לא בנוי באופן מובנה לשהייה ארוכה מתחת לפני המים, אבל אנחנו מסוגלים לצלול הודות למוח האנושי. הוא זה שפיתח ציוד צלילה והוא זה שיכול למנוע מאתנו צרות מיותרות, אם אנחנו משכילים להשתמש בו ונמנעים מלעשות שטויות.

35 ק"ג על הגב
צלילה אמורה להיות ספורט מהנה, וממש לא כדאי להגיע למועדון הצלילה או לספינה עם כל הציוד על הגב. אנחנו לא במסע כומתה וגם אין שום סיבה להיראות כמו אחרי מסע רגלי מפרך בעיצומו של מסלול אימונים ביחידה מובחרת.
משקלו של ציוד הצלילה, כולל חגורת המשקולות על המותניים ומיכל האוויר הדחוס על הכתף, עשוי לנוע בין 15 ל-35 ק"ג, תלוי בתנאי הצלילה. התנועה על היבשה עם כל הפריטים אינה נוחה. וגם אלה שהכושר הגופני שלהם טוב ושאינם סובלים מבעיות גב, מרגישים היטב את המשקל המיותר לא רק בזמן אמת, אלא גם בהמשך היום.
אז מה צריך לעשות כדי לא לעלות אחר-כך על מיטת הטיפולים של הכירופרקט?
להימנע מנשיאת משקל מיותר ולהקפיד על כמות נכונה של משקולות. זה ישתלם גם בצלילה עצמה.
לנסות ולהביא את הציוד על גלגלי הרכב כמה שיותר קרוב למים. אפשר להיעזר גם במריצה, עגלה או גמל.
סיוע מהבן-זוג מתחיל כבר עכשיו. קשה לנו? בשביל זה יש חברים.
לא נורא אם ניקח כל פריט בנפרד. עדיפות כמה נאגלות קלות על אחת כואבת.
קשה במיוחד או בלתי-אפשרי לסחוב ציוד? אין בעיות. לבשו את החליפה והחבר'ה יעזרו לכם להתחבר לציוד במים. זה דורש זמן ורצון טוב, אבל בהחלט אפשרי.

תלויות מתחת לבטן
אם יודעים להתאזן נכון במים, כמות המשקולות תהיה קטנה יותר וכך גם העומס על הגב. צולל לא מאוזן צריך לבצע פעלולים אקרובטיים שונים כדי להגיע לאיזון, ולעתים קרובות המאמץ הזה מורגש אחרי הצלילה בדמותם של כאבי גב.
על התנועה במים להיות אופקית, כאשר בזמן השחיה מתחת למים הסנפירים גבוהים מעט מהראש. המחזה של "צוללים בהליכה" במצב אנכי במים נפוץ, אך לא נכון הן מבחינה מקצועית והן לבריאות הגב.
החגורה נמצאת בדרך-כלל על המותניים. חגירתה סביב מקומות אחרים עלולה להיות מסוכנת בגלל הפרעה לתנועה או לגישה לאבזמים ולתפסים.
יש לסדר את המשקולות בצדי הגוף ולחלק בשווה בין שמאל לימין. המשקולות לא צריכות להפריע למיכל מאחור ולא להיתלות מתחת לבטן של הצולל.
לפעמים, רפידה רכה שעליה מסודרת החגורה עוזרת מאד למניעת כאבי גב. בדרך זו, מתחלק המשקל על כל אזור המותן.
שימוש במאזן עם משקולות אינטגרליות עשוי לעזור, אך התועלת בכך היא אינדיבידואלית. לא מתאים לכולם, אבל כדאי לנסות.

טלטול כואב
מאזני הצלילה המודרניים (ראו כתבה מורחבת בגיליון זה) עשויים אף הם למנוע כאבי גב.
על המאזן להתאים באופן אישי למשתמש, ומומלץ שהרצועות יהיו נגישות כדי שאפשר יהיה להדק אותן עם ההעמקה. מאזן רופף בזמן הצלילה גורם לכל הציוד לרקוד על הגוף. טלטול זה בזבזני באנרגיה ועלול לגרום עומס יתר על הגב וכאבים.
יש מאזני ציפה המצוידים ברפידת מותן הניתנת להתאמה אישית. כדאי לנסות ולבדוק אם זה עוזר או משנה את נוחיות השימוש. במאזן ציפה, כמו ברוב האביזרים, הנוחיות היא אינדיבידואלית. לכן יש להתאים לכל צולל את המאזן הנוח לו.
מאזן עם משקולות אינטגרליות מציע כמה יתרונות, ואחד מהם הוא פיזור טוב של המשקל בצדי הגוף ללא לחץ של חגורה נוספת. חסרונו של מאזן כזה הוא בעיקר בגלל משקלו הרב. שיקול הדעת והתועלת - לפי טעמו ורצונו של הצולל.
צלילה נעימה.

לרכישת ביטוח צלילה ל - 5 ימים לחץ כאן
לרכישת ביטוח צלילה שנתי בינלאומי לחץ כאן

הכותב, ד"ר נמרוד לירם, הוא כירופרקט ומומחה לעמוד השדרה במחלקה האורטופדית בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים