...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

כרישים אוהבים דוגמניות

מאת: יונתן ניר

בספטמבר 2006 נרעש העולם, כשסטיב ארווין, צייד התנינים האוסטרלי, מנחה הטלוויזיה הנודע, ופעיל בכיר למען איכות הסביבה נהרג בתאונת עבודה: במהלך צילומי סרט תיעודי בקווינסלנד, אוסטרליה הוא נעקץ בליבו מטריגון גדול ממדים ומת. מבקריו של ארווין לאורך הקריירה הקצרה והמזהירה שלו טענו שאף פעם לא ידע איפה לשים את הגבול. הם ביקרו אותו בחריפות כשהכניס במהלך הופעה את בנו בן החודש לכלוב של תנין, והאכיל את חיית הפרא ביד אחת – כשהוא אוחז את התינוק בשנייה. אוהביו השיבו כי כל שעשה בחייו ובמותו היה מוקדש למטרה אחת: קידום המודעות לטבע ולאיכות הסביבה.
אם כך איפה עובר הגבול? הנה סיפור דומה, שהיה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע. ה'כוכב' הוא טוד אסקס, צלם ופעיל טבע ותיק, המתגורר בפלורידה ומי שניהל קריירה עיתונאית מבטיחה במשך 10 שנים עד שלפני שש שנים החליט לשנות כיוון. מאז הוא עוסק לפרנסתו בשילוב של שני נושאים הקרובים לליבו: "עירום נשי וים".הוא התפרסם בעולם בצילומיו האומנותיים בהן נראות נשים בלבוש מינימלי, או ללא לבוש כלל, צוללות בחברת דולפינים, מורנות, טריגונים ועוד... "כשהתחלתי לעסוק בנושא, גיליתי את עבודותיו של דוד פילוסוף משנות השבעים", הוא מספר. "שכללתי את שיטותיו עם הזמן, ובשימוש בפילטרים ותאורה מיוחדת אני מנסה להעביר למתבונן את יופיו של השילוב - אדם (לרוב מהמין הנשי) וים".

"השנה החלטתי לעשות דבר שלא נעשה לפני כן מעולם" אומר אסקס. "לצלם את הדוגמניות שלי בצלילה חופשית בחברת כרישים". וכך, בחברת שלוש דוגמניות אמיצות, צוללי בטיחות, עוזרי צלם, תאורנים ומומחה כרישים מקומי, יצאה משלחתו של אסקס מנסאו שבבהאמאס – לאיזור צלילה מפורסם, הידוע בכרישי הריף הקריביים שפוקדים אותו.

האתר שנבחר לצילומים היה ספינה טרופה בעומק 12 מטר. הדוגמניות היו לבושות בבגד שקוף לבן, השמש עלתה בעצלתיים מהים השקט, ורוח קלה נשבה מביאה איתה ניחוח של קפה שהתבשל על הסיפון. אווירה קריבית.  
לפני הצילומים מזג מומחה הכרישים דם דגים ריחני למים הצלולים כדי למשוך אותם, ואלה לא בוששו מלהגיע. תוך דקות הקיפו את הספינה כארבעים כרישי ריף קריביים, חלקם בגודל שני מטרים ויותר, נסערים מניחוח הטרף.
אסקס ירד למים ראשון, חמוש במצלמת ניקון די. 2. אקס בתוך מארז של אקוואטיקה, ושני מבזקים נלווים. אחריו ירד צולל הבטיחות עם הדוגמנית הראשונה. אסקס מיקם אותה על חרטום הספינה הטבועה, פרש את מערכת התאורה והמתין לכרישים שהחלו כבר לגלות עניין במתרחש.
"לאחר מספר דקות של צילומים, דרך עינית המצלמה ראיתי את הדוגמנית שלי נרעשת ונסערת", הוא משחזר. "לא הבנתי מה קורה, והמשכנו את הצילומים כרגיל". רק כשעלו חזרה לפני המים סיפרה לו הדוגמנית בהתרגשות שכריש שהגיח מאחוריה, הסתבך כנראה בבגד הרשת שלבשה, ופשוטו כמשמעו קרע אותו מעליה. אולי המקרה הראשון בהסטוריה בו כריש מפשיט אישה.
"למרות שלא ממש ראיתי אותו קורה, צילמתי כמה צילומים נדירים במהלך האירוע. לאחריו, חדלנו את הצילומים כדי לחשוב מה עושים הלאה, החלטנו לתת לכרישים להירגע, ולחזור לאותה ספינה למחרת ליום צילומים נוסף".

למחרת עם שחר יצא הצוות לאותו המקום. שוב אותו ניחוח קפה מתבשל, אותה רוח מלטפת, אותה שמש אדומה עולה מתוך הים הקריבי השקט, ואותה דוגמנית, לבושה הפעם בשמלה לבנה שכפתורים מבהיקים שזורים בה. משהו בפסטורליה של המשפט האחרון יצלצל רע, למי שמכיר כרישים.
אסקס ירד למים להתכונן, וצולל הבטיחות הוריד את הדוגמנית, הפעם לירכתי הספינה הטבועה.
"ראיתי אותם מעמיקים", מתאר אסקס. "הדוגמנית נשמה ממקור האוויר החלופי המוארך של צולל הבטיחות והשוותה לחצים. הבגד שלה התנפנף, והכפתורים שעל שמלתה הבהיקו...", הוא מתאר כרוניקה של התקפה ידועה מראש.

"מיד כשהכרישים הבחינו בבוהק הכפתורים התנהגותם השתנתה. ראיתי את זה וסימנתי למומחה הכרישים אבל הוא סימן לי להמשיך. לא עברו עשר שניות מהרגע בו נחתה הדוגמנית על ירכתי הספינה הטבועה ועד לרגע שהבנתי שהוא טעה בגדול בהנחתו שהכל יהיה בסדר."

כריש ריף קריבי גדול הגיח מאחור במהירות אדירה ונשך את הדוגמנית בחלק החיצוני של כף רגלה. למזלם הגדול של כולם, הוא נשך ועזב, לא ניער, ולא ניסה לקרוע. ממקום הנשיכה לא שתת דם רב, ובמהלך העלייה הזריזה לפני המים לא נעשו נסיונות התקפה נוספים.
הדוגמנית טופלה על הסירה, ולאחר מכן בבית החולים תפרו את כף רגלה בלא פחות מעשרים תפרים.
"למזלי", אומר אסקס, "אני נמצא במערכת יחסי עבודה מצויינת עם הדוגמניות שלי. החשיפה התקשורתית האדירה, הכניסה לי הרבה כסף לכיס, ודאגתי שכל אנשי הצוות שלי כולל אותה כמובן יהנו מכך כלכלית-שיווקית האירוע הזה – כמו שהוא נגמר, היה חיובי מאוד בשבילנו".

"האם תעשה את זה שוב?" אני שואל את אסקס לסיום, ותשובתו לא מפתיעה אותי בכלל. "אבסולוטלי יס" הוא עונה. "ללא צל של ספק". ולא רק הוא משתוקק לכך לדבריו, גם הדוגמנית ההיא שעשרים התפרים בכף רגלה לא החלימו עדיין, רוצה לחזור למים כמה שיותר מהר, לצלול בשמלה לבנה עם כרישים. רק שאולי הפעם ישזרו בשמלתה כפתורים קצת פחות מבהיקים...

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן