...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

יורשו של קפטן נמו

לפני כשנה, תוך כדי החיפושים אחרי הדקר, איתרה צוללת גרעינית של הצי האמריקני שתי ספינות טבועות במרחק של כ50- ק"מ מחופי אשקלון. לפני כמה שבועות, מצוייד במידע שקיבל מהצי האמריקני, הגיע לאזור, מגלה הטיטניק, ד"ר רוברט בלרד. הגיע וגילה מטען של מאות כדי חרס עתיקים השייך לספינה פניקית, הפרה-קלאסית הגדולה ביותר שנמצאה עד כה

טוביה בסקין
הצילומים באדיבות נשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטי
 
"כשהייתי ילד אהבתי במיוחד לקרוא את ספרי ההרפתקאות של ז'ול ורן. רציתי להיות כמו קפטן נמו, בתוך צוללת, ולחוות הרפתקאות שונות. היום, בגיל 57, אני יכול לומר שעשיתי זאת - הצלחתי להגשים את החלום הזה", אומר ד"ר רוברט בלרד, שמשלחת בראשותו חשפה באחרונה שתי ספינות פניקיות עתיקות שטבעו בים לפני כ2750- שנה, במרחק של כמה עשרות קילומטר מחופי אשקלון.
ד"ר בלרד, גבוה ובעל מבנה גוף מוצק, נראה צעיר בכמה שנים טובות מגילו האמיתי. הוא בן למשפחה אמריקנית שורשית, שהגיעה לארצות-הברית כבר בשנת 1635. "סבא שלי נהרג בקרב אקדחים בקנזס", הוא מספר. "גם אבא שלי, היה קאובוי אמיתי". כשהיה ילד עברה משפחתו לסאן-דייגו, ושם ליד האוקיינוס החל סיפור האהבה שלו עם הים. אז הוא גם התוודע לקפטן נמו האגדי, שהפך להיות גיבור ילדותו.
ד"ר בלרד שהקים עם השנים, מכון למחקר ימי במיסטיק, קונטיקט, הצליח לגעת בתהילה, כאשר גילה במעמקי הים את ה"טיטאניק". כן הוא חשף במצולות את המשחתת הגרמנית "ביסמרק", את נושאת המטוסים האמריקנית "יורקטאון", שהוטבעה על-ידי היפנים בקרב מידווי, וספינות רבות נוספות. עד היום הוא השתתף ביותר מ100- משלחות שונות שיצאו למחקרים במעמקי הים.
"אני האדם היחידי בעולם שמחפש ספינות עתיקות במים עמוקים", הוא אומר מבלי לנסות לקשט את דבריו בגוונים דקים של צניעות, תכונה שלא ממש מצויה אצלו. "בשטח הזה אני ממש חלוץ".
כאשר ד"ר בלרד מדבר על ג'ייסון, העזר כנגדו ושותפו העיקרי למחקר התת-ימי, עיניו ממש נוצצות. ג'ייסון הוא רובוט, שעושה בעבור החוקרים את העבודה מתחת למים. כך הופכת הצלילה בעבורם לחוויה וירטואלית לחלוטין. בעידן שלפני ג'ייסון, ערך ד"ר בלרד את מחקריו בצוללת. "שעתיים וחצי עברו עד שהגענו לקרקעית, שם היו לנו שלוש שעות למחקר - ואז עלינו בחזרה למעלה, שוב במשך שעתיים וחצי", מספר בלרד. "כך יצא שרוב הזמן בוזבז על ירידה ועלייה מהשטח ובזמן שנותר למחקר עצמו יכולנו לכסות שטח מאוד קטן, של כ2- קמ"ר. 71 אחוז משטח כדור הארץ מכוסה במים - וכעת נותר לחשב כמה זמן יעבור עד שנצליח למפות את כל השטח הענק הזה. יש לנו מפות מדויקות יותר של מאדים ושל הצד האפל של הירח, בעוד שרוב כדור הארץ איננו ממופה. ניל אמסטרונג כבר הלך על הירח, אבל אנחנו עדיין לא יכולים לצעוד על קרקעית האוקיינוס".
הקנאה באסטרונאוטים המרחפים בחלל הניעה את בלרד ליזום פיתוח טכנולוגיה מתקדמת לשימוש בצוללת ננסית ללא צוללים. מדובר ברובוט שמצוייד במצלמות ואמצעי תאורה משוכללים ביותר. "למעשה זו צוללת שמכילה סיבים אופטיים כאשר אתה - שנמצא למעלה על-פני הים, שולח את הצוללת ומכוון אותה כמו סימולטור. כך אפשר לעבוד 24 שעות רצופות ביממה, כאשר אנחנו לא ממש שם, בקרקעית הים", אומר ד"ר בלרד.
לפני כשנה, תוך כדי החיפושים אחרי הדקר, איתרה צוללת גרעינית של הצי האמריקני שתי ספינות טבועות במרחק של כ50- ק"מ מחופי אשקלון, מחוץ לתחום המים של ישראל. לפני כמה שבועות, מצוייד במידע שקיבל מהצי האמריקני, הגיע בלרד לאזור. הוא החל לסרוק את המים בעזרת סונאר משוכלל וכעבור זמן לא רב נתגלו שני עצמים לא מזוהים בקרקעית הים, בעומק של כ300- מטר. אז הגיע תורו של ג'ייסון, שצלל לקרקעית ושיגר צילומים מהשטח. לנגד עיניהם של החוקרים, באוניה שעל פני הים, נתגלה מראה מדהים מטען של מאות כדי חרס שנחו בשלמותם ובמסודר, אשר סימנו פחות או יותר את קו המתאר של הספינה העתיקה. החוקרים השמיעו קריאות צהלה רמות, התחבקו וטפחו זה לזה על הכתפיים.
אחרי שנרגעו, הזכיר להם ד"ר בלרד, שהיה גם קצין בצי האמריקני, כי הם בעצם הגיעו גם למקום מנוחתם של יורדי ים קדומים שטבעו למוות. היו כמה שניות של שתיקה, ואז ג'ייסון - שלבד מהמצלמה מצוייד גם בשתי זרועות, שלף כמה כדים, העלה אותם למעלה ומסר אותם לצוות הארכיאולוגים של פרופ' לורנס סטיגר לבדיקת התארוך שלהם.
מדי קיץ, במשך שנים רבות, מגיע לארץ פרופ' לורנס סטיגר, מאוניברסיטת הרווארד ומנהל את משלחת החפירות באשקלון. מדובר באחד מאתרי העתיקות המרתקים ביותר בארץ. כך למשל נמצאו במקום אלפי כלבים שנקברו בכדים. סטיגר אומר כי הממצאים מתחת למים מרגשים אותו יותר: "הספינה הגדולה מגיעה לאורך של 18 מטר, מה שהופך אותה לספינה הפרה-קלאסית הגדולה ביותר שנמצאה עד כה. מצאנו על הספינה גם שני עוגנים, בחרטום ובמרכז וכן כלי חרס לבישול ובקבוק ליין במקום ששימש כמטבח".
שתי הספינות הפליגו ככל הנראה מאזור לבנון עמוסות במטען של יין במאות כדי אמפורה, אשר גילן המשוער נע בין 700 ל750- לפנה"ס. הספינות נטרפו בדרכן למצרים והן נמצאו בקרקעית הים, כשהן שקועות במצב אנכי. הפניקים היו יורדי הים המיומנים ביותר בזמן העתיק והם פעלו במשך כ2000- שנה, משנת 2300 לפנה"ס.
המשלחת מומנה בחלקה על-ידי ועדת המשלחות של נשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטי. הערוץ הישראלי של נשיונל ג'יאוגרפיק יביא בקרוב את סיפורן של ספינות טרופות אלה. אחד הגליונות הקרובים של כתב העת הישראלי, החוגג שנה להקמתו, יסקר את הפרוייקט באחד מגיליונותיו הקרובים. באותה עת ייצא ד"ר בלרד למשימתו הבאה, הפעם בים השחור. הוא מקווה למצוא שם ספינות עתיקות שבהם הפליגו גויי הים. אם כך יהיה, אולי יימצא הפתרון למוצאם של הפלישתים שהיגרו לארץ ובמשך דורות הציקו לממלכות ישראל ויהודה.
 
פריצת דרך? אולי
אהוד גלילי, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, מציע לגלות יחס מתון יותר לתגליות האחרונות. הוא מדגיש כי בשלב זה נתגלה רק המטען של הספינה, וקיים ספק אם שלד הספינה השתמר. "לא הייתי אומר שמדובר בפריצת דרך דרמטית בארכיאולוגיה", הוא אומר. "יותר נכון לומר כי מדובר בצעד ראשון במסע של 100 ק"מ. כדי החרס שהועלו אל פני הים מוכרים לנו היטב ויש אלפים כמוהם. כרגע עדיין לא ברור אם גוף הספינות נשמר. בכל מקרה, עדיין אין לנו ציוד מתאים כדי לבצע חפירה מדעית בעומק של 300 מטר".

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן