...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

חמישה ימים בקאריביים

סוף עונת התיירות ותחילת עונת ההוריקנים, המביאים עימם מחירים אטרקטיביים וים רגוע ועשיר בדגה, מושכים אל האיים נסאו והגרנד בהאמה, גם את הצוללים שוחרי ההרפתקאות. וכאלה יש בשפע

כתב וצילם: ארז בן-ישי

חודש יוני. חם. הטיסה היתה ארוכה ומייגעת. את השעה האחרונה שלה עשינו ממיאמי דרומה. למרות השעה המאוחרת, כמעט באור מלא, התגלה לנו ממש לפני הנחיתה, האי גרנד בהאמה (GRAND BAHAMA). קטן ומבטיח. המים בעלי גוון מיוחד (כחול עמוק וצלול) והחופים לבנים וגדולים. על הקרקע הטמפרטורה גבוהה והלחות איומה. לאחר מספר סידורי קרקע נדחסנו למונית והובלנו לאחר כבוד לבית המלון על שפת הים (המקום משגע).
האיים הקאריביים מהווים קבוצה של כ700- איים המספקים כ2000- אתרי צלילה משובחים המשתרעים לאורך של כ750- מייל, לחופי האוקיינוס האטלנטי. האיים ממוקמים דרומית למיאמי פלורידה, ארה"ב, במרחק של פחות מ30- דקות טיסה או 75 דקות במעבורת מהחוף האמריקני. שניים מהמוכרים יותר הם נסאו והגרנד בהאמה. איים אלו מושכים תיירות רבה בגלל מגוון הפעילויות למשפחה הקיימות בהם.
לאחר בדיקה ממושכת של האתרים והמועדונים הפועלים האי בחרנו בחבילת צלילה בת עשר צלילות במועדון הנקרא CARIBBEAN DIVERS ומנוהל על ידי בחור מקומי. המועדון הנו מועדון קטן וחביב המיועד לקבוצות צוללים קטנות וממוקם במרכז האי קרוב למרינה (שהיא נקודת היציאה אל הים). כל הצלילות מתבצעות מסירה בים הפתוח. הערה למבקרים: חודש יוני מהווה את סוף עונת התיירות ותחילת עונת ההוריקנים ודווקא בחודש זה ניתן למצוא מחירים אטרקטיביים וים יוצא מגדר הרגיל.
 
השני. שהוא בעצם הראשון
ביום השני להגעתנו בשעה 9:00 בבוקר התייצבה מכונית נהוגה על ידי דיילת מקסימה בבית במלון שלנו על מנת לאסוף אותנו לצלילה הראשונה. לאחר הגעה למועדון ובדיקה חפוזה של תעודות, ביטוחים, ולוג-בוקים, היינו מוכנים ליציאה. מסע קצר בין כ40- דקות ואנו עם הציוד על הסירה, מכלי אויר מחכים לנו ואנו מרכיבים את הציוד ומתוודעים לזוג הנוסף שיוצא לצלול עמנו (זוג אמריקני צעיר ללא הרבה נסיון), וכן לדייב-מסטר המקומי, בחור גדל מידות וחביב, העונה לשם טוני. (מאוחר יותר הסתבר שלטוני יש ותק של כ30- שנות צלילה באיים). הצלילה הראשונה מתוכננת להיות צלילה רדודה לעומק של כ20- רגל (כ6- מטרים), לאתר הנקרא REEF BEACH TAINOֻ MACO WHITE, שאותו לא ראינו). המאכילים יורדים גם הם והסעודה מתחילה. כרישים מכל הסוגים הגדלים והמינים ואיתם דגים גדולים נוספים מסתובבים סביבנו כאחוזי אמוק בדרך אל האוכל. המסיבה נמשכת כ30- דקות עד שפתאום, ממש כמו שהופיעו משום מקום, כך נעלמים להם שרות הקייטרינג התת-ימי וכל הסועדים.


ספינה עם תא לחץ שהוטבעה בכדי לשמש אתר צלילה


מיד עם הגיענו לחוף נלקח הציוד לשטיפה ויבוש (הוא יפגוש אותנו למחרת בבוקר) ואנו נלקחים אחר כבוד חזרה ברכב הממוזג לבית המלון. מנוחה קצרה ופעילות ערב טיפוסית המשלבת ארוחה משובחת מוזיקה וריקודים עד השעות הקטנות.

השני. בעומק רב
השעה 9:00 יום שני. הרכב עם הנערה אוסף אותנו שנית. נסיעה למועדון, הכרות אם שני זוגות נוספים המצטרפים לצלילה באתר WEST TUNNEL, לעומק של כ80- רגל (כ24- מטר). הציוד להפתעתנו כבר מוכן ואנו עולים על הסירה מוכנים ליום החדש. הפלגה בת כ20- דקות אל המקום, תדרוך קצר (הפעם יש זרם) ושוב למים, מתייצבים בעומק של כ5- מטרים על החבל הקשור לירכתי הסירה, מחכים לכולם. בינתיים הראות מדהימה והמראה הנגלה לעיננו עוד יותר: סידרה של קניונים צרים ועמוקים השורצים בדגי ים פתוח (כרישים, ברקודות, להקות טונה גדולות וכד'). אנו מעמיקים בעקבות טוני הדייב-מסטר נגד הזרם (דרוש כושר התמצאות טוב, אחרת לא קל למצוא את הדרך חזרה) וצוללים שעה ארוכה בתוך שורה של קניונים ומנהרות אין סופיים, בעומקים שונים, ובין צמחיית אלמוגים עשירה ביותר ובעלי חיים ימיים מכל הסוגים. וגם כאן הפתעה: צב ים גדול בא לבדוק את שלומנו ושוחה לידינו כברת דרך.
לאחר כשעה אנו חוזרים עם הזרם, הפעם חזרה אל סיפון הסירה ואל המועדון.
הצלילה הבאה הינה לספינה קטנה טבועה המכונה WRECK WELL ORSON, בעומק של 65 רגל (כ20- מטר). יציאה מהירה מהמרינה, הפלגה לא ארוכה ואנו שוב במים לאחר תדריך קצר, ושוב אנו יורדים והפעם לבד (טוני ואנחנו) אל הקרקעית. מספר כרישים חולפים לידינו, אך לא מביעים התעניינות יתרה ואנו בדרכינו אל הספינה הטבועה, נכנסים לתוך המדורים השונים ויוצאים מעט מאוכזבים מחוסר הפתעות. צלילה קצרה ונחמדה זו מסיימת את יומינו השני בקריבים.

השלישי. עם הכרישים
היום השלישי מתחיל בשעות הצהרים המוקדמות בצלילה חוזרת להאכלת הכרישים. כמו בפעם הקודמת, בשעה ידועה מראש, מתכנסים הסועדים הגדולים לארוחה וגם הפעם החוויה מרגשת ביותר. ההרגשה של להיות בתוך להקה של כ40- כרישים מסוגים שונים, כאשר המרחק אינו עולה לפעמים על סנטימטרים ספורים כשזרימת המים על פני המסכה מאיימת לתלוש אותה מפנינו, היא, איך לומר זאת בעדינות, קצת לא שגרתית. אך הסועדים נאמנים (למזלנו) לקייטרינג המוגש באדיבות מועדון XANADU. ואוכלים רק מה שמותר. בזווית העין אנו רואים מאבק קצר בין שני לוקוסים גדולים על שארית שנשמטה בטעות.
הצלילה הבאה, היא צלילת בין ערביים לאתר הנקרא CAVES PYGMY, בעומק 80 פיט (כ25- מטר). השמיים עדיין מוארים באור דמדומים ואנו לאחר ארוחה ומנוחה מוכנים לצלילה. הפעם השיט הנו בן כ30- דקות והים מעט גלי. אנו מגיעים למקום, זורקים חבל מהירכתיים, קופצים אליו ומעמיקים לעומק של כ12- מטר. פתח מערה ענקית בגודלה נגלה לעיין. המערה מחולקת לשני חדרים והמעבר ביו החדרים מלא בדגה טרופית עשירה. התאורה מושלמת ואנו צוללים ביו החדרים במשך כ40- דקות, נפעמים ממשחק האור והצללים. אנו סבים על עקבותינו ותוך מספר דקות - כולל עצירת בטיחות בעומק 5 מטרים ל5- דקות, אנו שוב על הסירה, פעמינו לחוף. השיט נפלא, הים נרגע לקראת הערב, ואנו נהנים מארוחה קלה המוגשת על הסיפון. חיים משוגעים.
 
הרביעי. בספינת הענק הטבועה
יום רביעי. השכמה מוקדמת מהרגיל ופעמינו מועדות לאתר הנקרא WRECK THEOS. זו אמורה להיות ספינה ענקית הנחה לה בעומק של כ100- רגל (כ30- מטר). הפעם אנו מונים 9 צוללים. שיט בים שקט להפליא לקצה השני של האי הנמצא במרחק כ70- ק"מ, היקשרות למצוף הצצה חטופה למטה ואנו רואים את הספינה (באורך של כ150- מטר וגובה של כ20- מטר) מונחת לה על צידה. התדריך ארוך במיוחד וכולל אזהרות בנושאים שונים (דגים, היפרדות, איזון, אויר) והפעם גם הסקיפר יורד אתנו בתפקיד דייב-מסטר שני.
קפיצה למים, התייצבות בעומק 5 מטרים. מחכים לכולם וירידה רגועה לקרקעית. הזוגות מסתדרים, סימונים מועברים, ואנו צוללים לעבר המפלצת, כאשר ברקע נראים כרישים ולהקת ברקודות גדולות (כמטר אורכן). אנו סובבים את הספינה בחלקה התחתון בהתחלה ולאחר מכן מלמעלה ובחזרה אל הסירה, המחכה לנו בצורה ממושמעת. הצלילה הבאה היא באותו אתר, הפעם לכיוון המדחף והירכתיים, שם ניתן לחדור לתוך הספינה ולבצע צלילה מהנה.


טורפים בפעולה, כריש blacktip


עוברות שעתיים. המחשב מראה שאנו יכולים לצלול שוב. הקבוצה מתארגנת הציוד הדרוש לצלילת חדירה נלקח (גלגלת עם חבל ארוך, ופנסים, כמובן). מעמיקים במהירות לכיוון המדחף. החבל נקשר, כולם נרתמים אליו, פנסים נדלקים ואנחנו בחלל הענק של בית המנועים: המראה מדהים... המים צלולים וטוני הדייב-מסטר מוביל בביטחה לאורך קיר הספינה. עולים קומה ואז מסמן אחד הזוגות על 100 אטמוספרות ואנו נאלצים לצערנו לסיים את הצלילה. חוזרים על החבל עד לפתח, מתארגנים, וטוני מוביל אותנו לחניית בטיחות בת 5 דקות. למעלה לסירה וחזרה לחוף ולתערוכת יאכטות בינלאומית שהתקיימה באותו שבוע באי.

החמישי. והאחרון
היום החמישי והאחרון לצלילה מתחילים כרגיל ב9:00- ביציאה לאתר בשם CITY SPID ובצלילה בת 45 דקות בסביבה עשירה בדגה וצמחיה. לקראת סוף הצלילה מלווה אותנו מקרוב כריש מסוג TIP BLACK ועוזב אותנו רק לאחר שהוא מחליט שצילמנו מספיק תמונות כדי שהוא יככב במדורים השונים של עיתוני הצלילה בעולם.
אחרי מנוחה התארגנות אנחנו מוכנים לצלילה האחרונה, לאתר REEF PLATE הידוע בשולחנות ובמניפות ברבות שבו, ואכן אין הפתעות. צלילה מהממת ביופייה, שעה בין אלמוגים קשים ורכים בצורות יוצאות דופן. סיום הולם לשבוע נפלא. מבט אחרון אל הכחול העמוק הנפלא וחזרה הביתה.

מורה נבוכים
שם: איי הבהמה
מיקום: 48 ק"מ מחופי פלורידה, ארה"ב
שטח: 13,940 קמ"ר
בירה: נאסו
אוכלוסייה: 259,367 נפש
שפות: אנגלית, קריאולה (בקרב מהגרים האיטיים)
דת: בבפטיסטים, אנגליקנים, רומים קתוליים.
מטבע: דולאר בהאמי ,B$.