...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

חלום תאילנדי

לשחק עם כרישי לוויתן ענקיים, לרקוד עם מנטות ולשטוף את העיניים עם אלמוגים צבעונים מדהימים. יומן צלילות מאיי סימילאן

מאת דני זילברשטיין

תאילנד, ממלכה יפהפיה בדרום מזרח אסיה, לא מפסיקה לקרוץ לתייר. היא מציעה לו ג'ונגלים בצפון, נופי בראשית במזרח, ארמונות ומקדשים, ערים עתיקות, מטבח פיקנטי עם הרבה פירות ים, חופים מדהימים, תעשיית מין סוטה ומשגשגת והרבה-הרבה אקזוטיקה.
וכאילו לא די בכל-כך הרבה אטרקציות במדינה אחת, תאילנד גם מציעה עולם קסום מתחת למים.
קבוצת צוללים, בני +40, שהיתה רגילה לצאת לפחות פעם בשנה לספארי בסיני, ויתרה על התענוג בגלל סיבות ביטחוניות ויצאה באפריל האחרון לגלות עולם חדש מתחת למים. הקבוצה יצאה באמצעות מחלקת הצלילה של אופיר-תורס, בניהולה של מיכל מולכו.
נחתנו באי פוקט, ומשם המשכנו בנסיעה לעיר פאטונג . את שעות היום העברנו בטיול בטיול באי ובמנוחה במלון עד השעה תשע בערב, זמן נחיתתנו בספינה המפנקת אטלנטיס איקס.
עם פלחי אבטיח וחתיכות אננס טריות, כשברקע רעש של חזיזים מתפוצצים לגירוש הרוחות הרעות, הפלגנו לאיי סימילאן, כ-80 ק"מ צפונית-מערבית לפוקט. ליוו אותנו שישה אנשי צוות תאילנדים, שני מדריכי צלילה נורבגים ומדריכה אמריקנית. צוות מכובד ל-11 צוללים מישראל.
קצת על התנאים: החדרים בספינה ממוזגים היטב ולכל חדר צמודים מקלחת ושירותים. כמות המים המתוקים הספיקה למקלחת אחרי כל צלילה. כל הצלילות מתבצעות מהסירה ומשטח ההתארגנות גדול, מרווח ונוח מאוד. בספינה מיכלי אלומיניום של 12 ליטר ומשקולות. את שאר הציוד אפשר לשכור, אבל אנחנו הגענו עם הציוד שלנו מהארץ (טמפרטורת המים בסביבות 30 מעלות, כך שממש לא צריך חליפה).
התפריט על הספינה עשיר והטבחית מציעה חוויות קולינריות, על-פי הזמנת כל אורח.
בבוקר התעוררנו באתר הצלילה הראשון וכך היה בכל הצלילות - כל ההפלגות (בים שקט ונינוח) נעשות בלילה או בין הצלילות, כדי לא לאבד זמן. בדרך כלל לוח הזמנים מאפשר שלוש עד ארבע צלילות יום וצלילת לילה אחת. הספק מכובד, אבל כדאי להיעזר במחשב צלילה כדי להימנע מדקומפרסיה וצרות אחרות.

יומן הצלילות
צלילה ראשונה באי מספר 7, באתר שנקרא East of Eden. מתרעננים בעומק של כ-20 מטר, בודקים את רמת איזון ואפילו מתרגלים הורדת מסכות והנשמת בן זוג. הצלילה הזאת היתה האפרטיף לקראת הדבר האמיתי בהמשך, אך כללה גם אלמוגים יפים, דגה מגוונת ואפילו כריש חמקמק.
צלילה שניה באי מספר 9 ב- .North point לראשונה פגשנו צבי ים, שהתעלמו מנוכחותנו והמשיכו לאכול עשב ים באין מפריע. כמה מהם אף שחו ממש לידינו.
צלילה שלישית באי קו בון, כ-20 ק"מ צפונית לאי מספר 9. האטרקציה העיקרית כאן היא קיר אנכי, היחיד באזור, שנופל עד לקרקעית, בעומק של 45 מטר. צללנו ב- Pinnacle, כ-500 מטר מערבית לפינה הדרומית של האי. אתר מהמם עם הרבה כרישים, ופה פגשנו לראשונה נחש מים ארסי ששחה סביבנו. מזל  שהיצורים האלה לא תוקפים בני-אדם. בדרך חזרה לכיוון האי, שוחים במים כחולים ויש תחושה של אובדן כיוון.
צלילת לילה באי קו טאצ'אי. פגשנו במערות עשרות לובסטרים גדולים שגיששו באפילה במחושים הענקיים שלהם. זרם בעוצמה בינונית מעט הקשה על הצוללים.
למחרת צללנו שלוש פעמים ב- Richelie rock, צפונית לאתר הצלילה הקודם. המדובר בגוש סלע שעולה אל פני המים, קוטרו כ-200 מטר והעומק סביבו 20 עד 30 מטר. מומחי צלילה מדרגים אותו כאתר השלישי באיכותו בעולם. זהו המקום עם הסיכויים הטובים ביותר לפגוש כרישי לווייתן. ואמנם כבר בצלילה הראשונה, מיד כשנכנסנו למים, ראינו כריש לווייתןבאורך של כחמישה מטר, ששחה ממש מתחתינו. כמות הדגים באתר מרשימה מאוד ולהקות הדגים פשוט חוסמות את שדה הראיה. כן ראינו מורנת זברה כמו הלבנות והחומות שרואים בסיני, אבל הפעם בצבעי שחור ולבן.
בשתי הצלילות הנוספות הקפנו את הסלע כל פעם מכיוון אחר ושוב ראינו מגוון דגים ובהם כריש לווייתן באורך שמונה מטר.


צלילה תשיעית. חזרנו לקו טאצ'אי. אנחנו אחרי צלילות השיא באזור, אבל עדיין נהנים מהרבה דגים ואלמוגים רכים בצבעי סגול ואדום.
צלילה עשירית. חזרנו ל- Pinnacle והפעם קיבלנו מופע של כרישים מסוגים שונים, חתול ים ענק ששכב על החול, כריש לווייתן ענק שכמה מהצוללים נתלו עליו. ממש באותו זמן הגיעה גם להקת מנטות, שכאילו לכבודנו ערכה מופע ריחוף תת מימי.
צלילה 11. ביקשנו להישאר באתר הנ"ל והמדריך שינה את תוכנית הצלילה ונענה לבקשתנו. בצלילה זו הגענו לקיר האנכי. גם הפעם הופיעו הכרישים, כריש הלווייתן ומנטות ענקיות עם כנפיים ברוחב של כארבעה מטר. סביב אחת המנטות היה כרוך חבל, מזכרת מאחד הדייגים באזור. המדריך התקרב אליה בשחיה מהירה, שלף סכין והצליח לחתוך את החבל.
צלילת לילה במפרץ ירח הדבש (Honey (moon bay. ממש לפני הכניסה למים, הופיע לפתע ענן שחור בשמיים. תוך דקה התחזקה הרוח, הים הפך לגלי וגשם טרופי (כמו ששופכים דליי מים) החל לרדת. אחרי כחצי שעה - כאילו לא היה כלום. נכנסנו למים ושוב ראינו עשרות לובסטרים ואפילו כריש בודד שנח בקרקעית.
צלילה 13 בסלע הפיל ((Elephant rock, בין שני איי סימילאן. הצלילה נעשית בעיקר במערות שנוצרו על-ידי גושי סלע ענקיים ובמעברים שבין המערות. האטרקציה העיקרית: מושבה ענקית של שושנות מים אדומות.
צלילה 14 ואחרונה ב- Shark fin reef, גוש סלעים ליד איי סימילאן עם זרמים בינוניים וכמויות דגים גדולות. ראינו כאן להקת ברקודות גדולה ומנטה ענקית, שכאילו ביקשה לתת לנו קינוח לצלילות המדהימות הקודמות.
השלמנו את החוויה התאילנדית בלילה נוסף בפוקט ולמחרת יצאנו לשלושה ימים בבנגקוק.
מידע נוסף על אודות אתרי הצלילה הנפלאים:
http://www.liveaboardphucket.com
http://www.diving/phucket.com