...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

זנה הולוואי


רק בת שלושים, וכבר נחשבת ל"דבר החם הבא" בצילום תת-מימי. זינה הולוואי, הצלמת התת-מימית מבריטניה, שהחלה את דרכה בצילום תינוקות מתחת למים (Water Babies), והפכה את הצילום התת-מימי לאתגר של ממש. סיפור מזווית צילום שונה.

מאת: דורון ברקת


זינה הולוואי (Zena Holloway) – צעירה בריטית בשנות השלושים המוקדמות לחייה, וכבר נחשבת לאחת מהצלמות התת-ממימיות הטובות בעולם בכלל ובבריטניה בפרט. תמונותיה של הולוואי, המתמחה בצילום פרסומות "אתגרי", משך אליה לקוחות רבים, ביניהם חברות בינ"ל, ספורטאים וסלבריטאים, שמצאו בתמונות האתגריות והמיוחדות של הולוואי בסיס טוב כדי לשווק את עצמם או את מוצריהם.

במקור תכננה הולוואי ללמוד אדריכלות, אבל חיידק הצלילה והצילום נדבק בה, כאשר שהתה בחופשת צלילה בסיני, והחליטה להשקיע דווקא בתחום זה. "אחרי סיום הלימודים, הוסמכתי כמדריכת צלילה והעבודה הראשונה שלי הייתה להדריך צלילה בקריביים. בין לבין גם צילמה תמונות במצלמת MX10 ישנה שהייתה לי", אמרה הולוואי. לדבריה, התוצאות היו לא רעות, אם כי עדיין מעט בתוליות, אבל היא הייתה נחושה להצליח בעולם הצילום התת-ממימי.

שלוש שנים בילתה הולוואי בקריביים בהדרכת צלילה וצילום מזדמן, לפני שחזרה לבריטניה והחלה לגבש לעצמה את הכיוון בקריירת הצילום. בתחילה היא נמשכה לתחום צילומי הטבע וחיות הבר - כפי שעושים רבים מהצלמים בתחילת דרכם, אבל חוסר המשיכה לתחום הבהיר שאין זה הכיוון בשבילה. "בצר לי פניתי לצלמים מומחים רבים בתחום, אבל בסופו של דבר הייתה זו המציאות הספונטנית שעיצבה את הכיוון עבורי כצלמת", מספרת הולוואי, "מתוך מחשבה שעבודה כצוללת בענף הצילום יאפשר לי להשיג ניסיון נוסף בתחום, התקבלתי לעבודה אצל אנדרו שייל (Andrew Schaale) בחברת Extreme Facilities, חברה העוסקת בהשכרת ציוד לצילום תת-ממימי בדרום-מערב לונדון".

ואכן, הניסיון שרכשה שם לא יסולא בפז ובפני הולוואי נפתח עולם חדש – עולם אתגרי ומרתק הרבה יותר מאשר הכירה אותו בסיני ובקריביים. לדבריה, הייתה זו ממש "חממה" עבורה, בה יכלה לפתח את כשרונה ואת יכולותיה כצלמת תת-ממימית אתגרית. צוותי צילום רבים ומוכרים נוהגים לשכור ציוד מ- Extreme Facilities, כולל צוותיו של מפיק הסרטים התת-ממימיים הנודע, מייק פורטלי, גורו הצילום התת-ממימי בבריטניה, ששם את תחום צילום הפרסומות התת-ממימי על המפה הבריטית.

פורטלי החל לצלם פרסומות מרהיבות מתחת למים עוד בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת, ויצר סרטוני פרסומת רבים עבור חברות בריטיות ובינ"ל – פרסומות שהביאו את הצילומים התת-ממימיים היפים ביותר היישר אל הסלון של צופי הטלוויזיה בעולם. הולוואי, לעומת זאת, לא עבדה ישירות עבור פורטלי, אלא נשכרה כדי לתת שירותים תת-ממימיים עבור חלק מצוותי הצילום שלו. "ככל הנראה הם היו מרוצים ממני מאוד, מכיוון שהם חזרו שוב ושוב וביקשוו לשכור דווקא אותי לצורך הצילומים שלהם, " אמרה הולוואי בחיוך.

בערך באותה התקופה החלה הולוואי לצלם גם באופן עצמאי – בעיקר בבריכות שחייה, תוך כדי פרסום עבודותיה באתר אינטרנט שבנתה לצורך כך. השמועות על עבודותיה המיוחדות עברו מפה לאוזן, ותוך זמן קצר קיבלה הולוואי את העבודה הפרטית הראשונה שלה – צילום פרסומת עבור חברת Faberge. מהר מאוד החלו הזמנות מחברות שונות להגיע אליה, ותוך זמן קצר הפכה הולוואי לצלמת תת-מימית מוכרת ונחשקת - בעיקר עבור סלבריטאים. בין לקוחותיה: הטניסאית סטפי גראף, להקת Travis Placebo וזמר הפופ הבריטי, כריס קאנינגהאם. "כורח המציאות הכריע את הכף לבסוף, ולמרות שכל חיי רציתי להיות צלמת סטילס, הפכתי בסופו של דבר לבמאית סרטוני פרסומת תת-מימיים", אמרה.

כיום את עבודותיה של הולוואי מזמינות חברות ענק גדולות ומוכרות וסלבריטאים ברחבי כל העולם. לדבריה, ההשקעה הכרוכה בהפקת צילום תת-מימי עבור פרסומת היא גבוהה מאוד ולא קלה, משום שעבודות מסוג זה עלולות לארוך מספר חודשים. "לעיתים יש עבודות מושקעות וצילומים יפים מאוד, שבסופו של דבר לא מופקים לסרט פרסומת, מסיבות תקציביות. זה, כמובן, מאוד מדכא, אבל אני לא נותנת לכך לרפות את ידיי", מסבירה הולוואי. חרף מספר כשלונות, להולוואי גישה מאוד חיובית לתחום והיא מאמינה בהצלחת התחום. השאיפה שלה לעתיד היא לביים סרטון פרסומת מתחת למים... עבור מכונית.

הולוואי מודה, כי בתור צלמת הידע שלה מצומצם לתחום שלה, והוא לא מתפשט על פני עולם הצילום בכללו, "אני יודעת רק את מה שאני צריכה לדעת". היא משתמשת בציוד צילום טוב ואיכותי – אך בסיסי – שכל תפקידו הוא לצלם בצורה הטובה ביותר את התמונה הרצויה, מבלי להיגרר למורכבות ולבעייתיות של תפעול מצלמות משוכללות ומסובכות. ברוב עבודותיה, משתמשת הולוואי בעיקר במצלמה מסוג Canon MK2 1 DS ובמארז מסוג Seacam. חרף זאת, היא מחשיבה עצמה כ'פריקית' של עידן הצילום הדיגיטלי, ודואגת להתעדכן בכל החידושים בתחום.  אנחנו עוד נשמע עליה. אני בטוח בכך.


 לאתר של זנה          http://www.zenaholloway.com/