...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

זיהום ברשיון

הזרמת השפכים המסיבית לים התיכון, אותה מבצע איגוד ערים דן לביוב, פוגעת בצורה אנושה בדגים העולים על צלחתנו, במתפרנסים מדיג, שייט, גלישה וצלילה ובעיקר בבריאות הציבור - הרוחץ במימיו של חופי הים התיכון, המצויים בגוש דן. על החלופות הסביבתיות שהגישה עמותת "אדם טבע ודין", כלל לא בחנו

מאת: שמעון צוק  הידרולוג בעמותת "אדם טבע ודין"

איגוד ערים דן לביוב שוב הזרים שפכים גולמיים אל הים. הזרמה זו היא נדבך נוסף במסכת הנזקים הסביבתיים, בריאותיים וכלכליים שגורם האיגוד לעיתים קרובות מדי למימי החופים של גוש דן. כפי שזה נראה כיום - אין באופק הצעה ממשית לפתרון הזיהום המתמשך.
הזרמת השפכים המסיבית לים התיכון, פוגעת בצורה אנושה בדגים העולים על צלחתנו, במתפרנסים מדיג, שייט, גלישה וצלילה ובעיקר בבריאות הציבור - הרוחץ במימיו של חופי הים התיכון, המצויים בגוש דן.

כיצד פוגע בנו הזיהום מהשפד"ן?
הזרמת ביוב גולמי לים בצינור השפד"ן, גורמת לזיהום בקטריאלי חמור הנפגש עם החי והצומח ועם בני האדם הרוחצים בו. המפגש שלנו, עם הזיהומים הללו, בין אם באמצעות אכילת דגים מהים, או ברחצה בים, עלולה ליצור סכנה חמורה בתחלואה במחלות מעיים זיהומיות הנגרמות מנגיפים ומטפילים.
הזיהום הכבד בחופי גוש דן מתבטא גם בזיהום של מתכות כבדות וחומרים רעילים נוספים, המצויים בביוב התעשייתי והביתי, המשפיע על בריאותינו בטווח הארוך.
כתוצאה מהסכנות הבריאותיות שנוצרו ממחדלי איגוד הערים ומנהליו, הוצא איסור מוחלט על דיג וכניסה למי החופים בגוש דן על ידי משרד הבריאות.
הזרמת הביוב הנוכחית לים, בניגוד להזרמה המסיבית בראשית שנת 2003, נעשתה הפעם באישור הוועדה הבינמשרדית למתן היתר הזרמה שפכים לים, בראשות המשרד לאיכות הסביבה. האישור, הפך למעשה את הזרמת השפכים המזהמים לים ואת תוצאות הזיהום הכבדות שלו, למעשה קביל, שגרתי ואף חוקי.

מדוע בכלל מזרימים ביוב לים בו אנו שוחים?
הזרמה הביוב לים, היא פרי הבאושים של מדיניות קלוקלת הנמשכת למעלה מ-20 שנה מצד איגוד ערים דן לביוב ומשרדי הממשלה האמורים למנוע הזיהום.
הזרמת הביוב הגולמי לים הפכה לנוהג מקובל ולגיטימי בעיני ממשלת ישראל בעת תקלה, גשמים או, לצורך תחזוקה. למעשה, הזרמת שפכים מנוגדת למנדט שאיגוד ערים דן לביוב קיבל מהציבור. הציבור הסמיך את איגוד ערים דן לביוב לאסוף, לטפל ולמנוע הזרמת ביוב לסביבה ובכללם לים. אולם האיגוד מתעלם ממחויבותו ולא עושה דיו בכדי למנוע הזרמת שפכים לים.

מה ניתן לעשות נגד מחדלי איגוד ערים דן לביוב?
"אדם טבע ודין" הגישה במאי 2003 קובלנה פלילית כנגד ראשי איגוד ערים דן לביוב, עו"ד מיקי מזר ששימשה כיו"ר הנהלת האיגוד ומנכ"ל האיגוד לשעבר, אינג' גדעון זץ. באמצעות הגשת הקובלנה הפלילית, ביקשה "אדם טבע ודין" לגרום למנהלי איגוד הערים לשאת באחריות אישית לשרשרת הנסיבות הקלוקלת שהביאה לפיצוץ בצינור ולזיהום הים בכמות אדירה של 5.3 מיליון קו"ב (!) שפכים ביתיים ותעשייתיים בראשית 2003.
לטענת "אדם טבע ודין", איגוד הערים לא ביצע תחזוקה מונעת בקווי הביוב וההזרמה לים, זאת על אף שקווים אלה הונחו לפני כ-30 שנה. לטענת האגודה, לא נקט האיגוד באמצעים סבירים לגילוי מוקדם של התקלה ולמניעתה. בנוסף, לא ננקטו אמצעים סבירים שבאמצעותם ניתן היה לצמצם את כמות השפכים המוזרמים לים ואת עוצמת זיהום מימי החופים.
בעקבות הקובלנה הפלילית של "אדם טבע ודין", הגיש המשרד לאיכות הסביבה כתב אישום נגד ראשי איגוד ערים דן לביוב. בימים אלו שוקל היועץ המשפטי לממשלה האם להגיש תביעה פלילית כנגד ראשי האיגוד בשל אותה עבירה.
לצערנו ולצערם של שאר ארגוני הסביבה האחרים, בשל הגיל המופלג של צנרת הביוב של האיגוד נהייה צפויים בעתיד הקרוב לעליה הולכת וגדלה במספר אירועי הזרמת השפכים לים, בשל עליה בתדירות התקלות וצרכי התחזוקה הגבוהים של הצנרת הקשישה.
במהלך הדיונים האחרונים של וועדה הבינמשרדית למתן היתר הזרמה שפכים לים התנגדנו למתן היתר ההזרמה של ביוב לים. נציגנו בדיוני הוועדה דרשו להתנות את מתן היתר ההזרמה לים לצורכי תחזוקה וחירום, בשיפוץ מידי של צינורות ההזרמה לים והארכת אורך הצינורות לפחות ל 900 מ' מקו החוף (כמתחייב מהנחיות המשרד לאיכות הסביבה).
בתצהירים שהגישו לביהמ"ש מוטי קסטל מנהל מועדון הצלילה "דוגית - אוקטופוס" ואמיר שחק, מדריך במועדון, נכתב כי: "בזמן הצלילה הבחנו בכך שלאורך כל הצינור, ברווחים של 20 מטר לערך, קיימים חורים בגדלים שגוף אדם יכול לעבור בהם"... החורים בצינור גרמו לכך שבמקום שהשפכים יוזרמו לים במרחק של 900 מטר מהחוף, בפועל הם נפלטו לים אחרי פחות מ-500 מטר ובכך גרמו להזרמת מזהמים קרוב לקו החוף וסיכנו בכך את הרוחצים, הגולשים, הצוללנים והשייטים. במידה וההזרמה הייתה מתבצעת רחוק ככל האפשר מקו החוף היה הביוב נמהל בכמות גדולה של מי ים וזיהום מי החופים היה נמנע או מצטמצם באופן משמעותי.

החלופה הסביבתית - מאגר חירום צפונית לרידינג
"אדם טבע ודין" דרשה מהוועדה למתן היתרים להזרמת שפכים לים ומאיגוד ערים דן לביוב, לבחון הקמת מאגר חירום תפעולי, צפונית לרידינג, לאיסוף הביוב הגולמי בזמן תקלה, או עבודות תחזוקה. מאגר שכזה, יאפשר לאגור ביוב גולמי למשך מספר ימים מבלי להזרימו לים ולאחר גמר פעולות התחזוקה ו/או התיקון יוזרם הביוב אל מתקן לטיהור השפכים בשפד"ן.
לצערנו, האיגוד והוועדה הבינמשרדית לא אימצו חלופות סביבתיות אלו, מבלי לבחון אותן לעומק, כמתחייב מגופים האמורים לשרת את האינטרס הציבורי והסביבתי. לטענתם, בעוד כשלוש וחצי שנים יוקם קו ביוב חדש אשר ימנע הזרמת שפכים לים, אשרי המאמין.

לרכישת ביטוח צלילה ל - 5 ימים לחץ כאן
לרכישת ביטוח צלילה שנתי בינלאומי לחץ כאן