...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
ציוד צלילה, ציוד צילום תת מימי
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

הכבוד האבוד של ג'ורג' בוש

ג'ורג' בוש היה טייס קרב מצטיין. במלחמת העולם השנייה, בצפון פלאו, הוא צלל לעברה של ספינה מלחמה יפנית והטיל עליה פצצה. שלוש דקות אחר-כך היא החלה במסעה האחרון לקרקעית. אחרי שנים נטען כי זו היתה ספינת דייגים. משלחת צוללים שחיפשה צדק היסטורי אחרי 60 שנה, מצאה כי היפנים לא חיפשו בלגונה דגי טונה

מאת נבות בורנובסקי וטים רוק

ביל קלינטון, נשיא ארה"ב לשעבר, התחמק משירות צבאי בוויאטנם. עובדה. זה לא הפריע לו להתמודד על הנשיאות מול ג'ורג' בוש האבא, גיבור מלחמת העולם השנייה, ולהביס אותו אחרי קדנציה אחת בבית הלבן.
בקמפיין ההוא, בשנת 1992, הטיחו שני הצדדים לא מעט זוהמה זה בזה, אך קלינטון גילה כבר אז תכונות טפלוניות. שום דבר לא נדבק אליו, גם לא המריחואנה שעישן עם ילדי הפרחים באוניברסיטה ("לא לקחתי לראות", הוא אמר).
בוש, לעומת זאת, נאלץ להתמודד עם הטענה שעלתה נגדו כבר בשנת 1988, כאילו אניית המלחמה היפנית שהטביע באוקיינוס השקט לא היתה אלא ספינת דיג תמימה ועליה חפים מפשע. לעיטור הגבורה שקיבל, אמרו לשונות רעות בוושינגטון, אין שום כיסוי.
בוש, בן למשפחה אמריקנית מכובדת, זכה בכנפי הטיס שלו בגיל 18 והיה לטייס הקרב הכי צעיר בתולדות הצבא האמריקני. שנתיים אחר-כך ושבוע לאחר יום הולדתו ה-20, ב-25 ביולי 1944, הוא יצא לסיור מעל צפון פלאו. המים היו שקטים וליד האטול קאיאנג'ל הוא זיהה ספינת אויב. בוש צלל לעברה במהירות והטיל פצצה שפגעה במדויק בחרטום. שלוש דקות אחר-כך נעלמה ספינה אל מתחת לפני המים בדרכה האחרונה אל עבר הקרקעית.


אלמוגים בגרוטאת ברזל
20 שנה אחר-כך הוצאה הספינה מהמים, נלקחו ממנה חלקים שימושיים כמו נחושת ופליז ולאחר מכן הוחזרה למקומה בקרקעית, 20 מטר מתחת לפני המים. מאז ועד לאחרונה ביקרו אותה מעט מאוד צוללים ומושבה קטנה של אלמוגים נאחזה בגרוטאת הברזל.
באפריל האחרון, כמעט 60 שנה לאחר הטבעתה, יצאה משלחת צוללים מיוחדת לפלאו בתמיכתו ובעידודו של נשיא פלאו, תומאס רמנג'סו. חברי המשלחת ביקשו לעשות צדק היסטורי ולהוכיח כי הספינה היפנית אמנם נבנתה במקור לצרכי דיג, אך היא נשאה על סיפונה נשק וטילים, רדפה אחרי צוללות, הטילה מוקשים ופצצות והיתה חלק מהצי הצבאי של יפן.
היפנים, ועל כך אין מחלוקת בין ההיסטוריונים הצבאיים, חימשו כל דבר שצף וצירפו אותו לכוח הימי שלהם, שכלל ספינות דיג, אניות משא ואפילו אניות נוסעים. בלגונות של טרוק, פלאו ופפואה, נחות כיום לא מעט אניות משא ונוסעים שהוסבו לספינות מלחמה. ליד גואם שוכנות אניות טבועות שהיו בעבר ספינות דיג ועדיין יש עליהן מוקשים.

רחוק מכל יבשה
לא היה קל לאתר את שרידי הספינה. היא לא בלטה החוצה והיתה רחוקה מכל יבשה, למעט פלטת חול קטנה, המשמשת לקינון ציפורים.
נבות בורנובסקי, שמצא לפני שנתיים ספינת מלחמה דומה, העמיד לרשות הצוללים את ספינתו פיש אנד פינס ויחד איתו במשלחת היו גם שר המשפטים האמריקני מייקל רוזנטל, מדריך הצלילה הנרי רול שהסמיך את ראש ממשלת פלאו ואשתו, קנת ג'וני וטרוי נגיראיקלאו מספינת הספארי אושן האנטר, והצלם התת-ימי טים רוק. צעיר המשתתפים היה אודי בורנובסקי, בן 12.
בשבע בבוקר התכנסה הקבוצה להסתכל בשני תצלומים. הראשון צולם בזמן אמת על-ידי אחד מחברי הטייסת של בוש. השני היה תצלום אוויר באיכות מדהימה, על-פי הזמנתה של קרן פלאו לחקר השוניות. בעזרת הצילומים הללו ומפות עדכניות קבענו נקודה משוערת, שעל-פיה להערכתנו מצויה הספינה הטבועה.
זה היה בוקר שטוף שמש, והים הכחול-טורקיז נמתח כמו מראה. עננים צמריריים נתלו מעל הקצה הצפוני של האי, והכחול והירוק של האלמוגים ניכר במים. קבוצה של דולפינים קפצה לצידנו, וכאילו ביקשה לומר: "עוד מעט ניפגש למטה".

תחושה של מתח
ידענו שספינתו של בוש עלולה לאכזב, כיוון שכבר הועלתה מהמים ופורקה מכמה מרוב אוצרותיה. מאמצי החילוץ והסערות שפקדו את המקום ודאי פיזרו חלקים ממנה. ובכל זאת היתה תחושה של מתח על הסיפון. סביר להניח שהמנועים הכבדים עדיין שם - ניחמנו את עצמנו, ואולי גם חלקים אחרים מחדר המנועים. נשק, מוקשים ותחמשות נוספת? אולי.
בתמונה שמתעדת את הטבעת הספינה היפנית, נראות שתי אניות משא שעלו על שרטון. שרידיה של אחת משתי האניות ושלוש מושבות אלמוגים סימנו לנו שאנחנו בכיוון הנכון. הסקיפר רכן מעל המפות, התייעץ עם חברי הצוות, הציץ פעם נוספת בסונאר ויצא לסיבוב נוסף שבסיומו הטיל את העוגן. "יש לי הרגשה שקלענו בול", אמר לפני ששם את המסכה על פניו. הוא קפץ למים, והחל לשנרקל. הנרי רול עשה כמוהו, ואחרי דקה נופף בהתרגשות בידיו לעבר הסיפון. אלת המזל האירה לנו פנים, והספינה הטבועה נחה בדיוק מתחת לספינה שלנו.

סריקות קדחתניות
18 מטר מתחת לפני המים, על קרקע חולית עם מקבצי אלמוגים, זיהינו את המנוע יושב על צידו. אחרי סריקות קדחתניות שנמשכו עד שעות הצהריים המאוחרות, מצאנו את מה שחיפשנו: מכוסה באלמוגים, כמה מטרים מהמנוע של הספינה, נחה לה ערימת תחמושת. בין השאר זיהינו תרמילים בקוטר של 50 מ"מ ששימשו את היפנים בזמן מלחמת העולם השניה אצל היפנים. "הנה ההוכחה שהספינה נשאה תחמושת חיה בזמן הטביעה", אמר הסקיפר כשהציג את התרמילים לשר המשפטים, על הסיפון.
בורנובסקי ובנו מצאו עוד הרבה חפצים חוץ מתחמושת. בקבוקי ויטראז', חלק ממנורת פליז, ברז ועוגן הספינה. כולם תויקו ונשמרו למען הדורות הבאים, ואולי גם למען הנשיא האמריקני לשעבר שכבודו הושב לו.


שורד אמיתי
ג'ורג' בוש האב, שירת בחיל האוויר האמריקני מאוגוסט 1942 ועד ספטמבר 1945. במשך אותן שנים, הוא צבר 228,1 שעות טיסה, 126 נחיתות על נושאת המטוסים וביצע 58 משימות.
בשני בספטמבר 1944, נפגע מטוסו של בוש מאש נגד מטוסים באי בונים. הוא צלל למטה, אך הצליח לחלץ את עצמו לפני שהמטוס התרסק. במשך שלוש שעות הוא שחה במים הקרים, כ-600 מייל דרומית ליפן, וניצל לבסוף על ידי צוללת אמריקנית, שהוזעקה למקום על-ידי טייסים שזיהו אותו צף לבדו בים.
לאחר שחרורו פנה בוש לעסקים, התעשר והמשיך לפוליטיקה. בין השאר הוא נבחר לסנאט, שימש כראש הסי.אי.איי, היה סגנו של רונאלד רייגן במשך שמונה שנים ונבחר לקדנציה אחת כנשיא ארה"ב. גם כיום, יותר משמונה שנים לאחר תבוסתו לקלינטון, הוא עדיין מושך בחוטים מאחורי הקלעים בעזרת בנו הנשיא. שורד אמיתי.