...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

דייר מוגן

שוק הנדל"ן אמנם דורך במקום ביבשה, אבל תוסס כרגיל מתחת למים, כאילו לא היה מיתון. סרטני נזיר מחפשים בקדחתנות קונכיה מתאימה שתשמש להם כמקום מגורים. הבית צריך להיות גדול דיו לתקופת הנשירה, אך במשקל סביר כדי שהסרטן הזעיר יוכל לשוטט איתו במרחבי השונית

מאת אריאל פוקס

באחד מביקוריי בים האדום. אנחנו חונים בראס מוחמד ומדדים על החוף עם לפידים, בתקווה לראות דגיגים במים הרדודים. כשאנחנו מטפסים על הדיונה האחרונה, נשמעים קולות תקתוק רמים שבאים מן החוף. אלומת האור מהלפידים חושפת אלפי סרטני נזיר, שמנסים להימלט למקום חשוך.
זה היה המפגש הראשון שלי עם סרטני נזיר, ועוד על היבשה. מאז אני מוקסם מהיצורים הללו ותמיד עושה מאמצים למצוא אותם בכל מקום בו אני צולל.
סרטני הנזיר נושאים איתם את ביתם על הגב. הנזירים, על 600 סוגיהם השונים, שייכים למשפחת הסרטניים וניתן למצוא אותם כמעט בכל רחבי העולם.
השרימפסים והלובסטרים פיתחו לעצמם מעטה מגן קשיח, ואילו סרטן הנזיר הצליח להתפתח רק עד מחצית הדרך. החצי הקדמי שלו, הכולל ראש, צבתות וגב, מכוסה בשריון קשיח שאותו הוא משיר בתקופת הנשירה, ממש כמו סרטנים אחרים. לעומת זאת, בטנו רכה ואינה מתכסה אף פעם בשכבת מגן קשה. לכן הוא זקוק להגנה אחרת - קונכיה יד שנייה מחילזון. אולם לא כל קונכיה מתאימה מתאימה לחיי הסרטן, והחיפוש אחר תנאי מגורים אופטימליים הוא חלק ממאבק ההישרדות שלו. ממש כמו סטודנטים שמסתערים על מספר מוגבל של דירות בקירבת האוניברסיטה (ובמחיר ראוי), כך גם הסרטן הנזירי מחפש לעצמו בית אידאלי.


ומהן דרישותיו? הבית צריך להיות גדול מספיק כדי שיהיה מקום בתוכו לפחות לכמה תקופות נשירה, ובד בבד משקלו צריך להיות סביר, כך שלא יהיה כבד לנשיאה במשך שעות הפעילות. לעתים קרובות אפשר לראות קונכיה גדולה זזה על קרקעית הים, כשסרטן קטן מנסה להזיז אותה, ומקלל מן הסתם את הרגע שבו בחר בה לבית. זה גם סימן ברור לשוק נדל"ן תוסס ומאד תחרותי. ובאותו עניין: הנקבות בוחרות קונכיה יותר גדולה כדי שיהיה להן מקום לביצים.
לכמה מינים יש צבת אחת הגדולה יותר מרעותה, והיא משמשת כדלת לבית. השריון הוא רך בהתחלה, ומתקשה בפתח הקונכיה כעבור זמן מה.
ויש גם פחות ניידים. סרטן נזיר ממין Parugrita משתמש בסדק בשונית כביתו. מין זה, כפי שניתן להבין, לא מסתובב בשטח ובעזרת זוג מחושים הוא אוסף פלנקטון הנישא על ידי הזרם. אגב, גם הוא משתמש בזרוע שלו להגנה.


נזירים אחרים בוחרים בפרויקט מגורים משותף. כמו הסטודנטים הם חולקים דירה אחת עם דייר נוסף. כך למשל, הסרטן הנזירי המצוי בבריטניה, Pagurus Prideauxi, נושא על קונכייתו שושנת ים או אפילו שתיים. שיתוף פעולה זה יעיל לשני הצדדים: שושנת הים מגנה על הסרטן על ידי הצריבה שלה, והוא מספק לה את האפשרות לנוע, ולחלוק איתו ארוחות. על מנת לשכנע את השושנה להצטרף לביתו החדש, הסרטן מפתה אותה במשחק מקדים. הוא מלטף אותה בעדינות כדי להרגיע אותה ולמנוע ממנה לשחרר את התאים הצורבים שלה. ואז, כשהגברת מוכנה, הוא שולף אותה ממקום משכנה, ומניח אותה על הקונכיה שלו. סרטני נזיר מסויימים מעדיפים הגנה קלת משקל יותר ומקשטים את קונכייתם ב- hydroids אשר מספק אותה הגנה, אך נותן לסרטן אפשרות לנוע יותר מהר.


סוג אחר של מגורים, פחות נפוץ, הוא על בעל חיים אחר. סוגים שונים של שרימפס מתנחלים על קיפודים וכוכבי ים וכך גם כמה סרטני נזיר זעירים. הסרטן מקבל נסיעה חינם, ונהנה משאריות ארוחתו של כוכב הים, שכל הנראה לא מרוויח דבר מהדייר המוגן. עדיין לא ברור אם שיטת מגורים זו אופיינית רק לצעירים המחפשים הגנה, או שמא זוהי התנהגות יוצאת דופן של מין מסוים.
סרטני נזיר פעילים במשך היום על השונית, אך הם נוטים לשמור את שעות הציד והאוכל שלהם ללילה. במשך הלילה תוכלו לראות אותם מסננים את הקרקעית או אלמוג מבעבע. הם בדרך כלל מעדיפים את קצה השונית, שם נוח להם יותר לאכול שאריות של דגים אחרים. חלקם מאד ביישנים והם יסוגו לתוך הקונכיה שלהם ברגע שיראו את אור הפנס. אחרים פשוט יתעלמו מכם, לא משנה כמה קרוב תתקרבו.
נכון, קל יותר לאתר סרטנים נזיריים בלילה על החוף, אבל הפגישה איתם מתחת למים מרתקת יותר, נגיעה קלה בקונכיה שבמבט ראשון נראית ריקה, והדייר הזעיר מזיז את הקרוואן שלו.

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן