...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

דולפינים מעדיפים בלונדיניות

טוב, לא ממש בלונדיניות, אבל דולפין טורקי גילה חיבה מיוחדת לנשים בעלות שיער ארוך. איך הן ידעו? הוא הציג, במלוא הדרו, איבר מין גדול וזקור. דולפין אחר ביצע מעשה מגונה בצולל. כל מה שרציתם לדעת על סטיות של דולפינים ועל משיכתם לבני אדם

מאת פטרישה לונגוויר

דולפינים הם לא יצורים נדירים. בספארי צלילות בים האדום תראו אותם לפחות פעם אחת, מקפצים בקירבת היאכטה או שוחים לצדה. כשזה יקרה, מישהו כבר יצעק "דולפינים, בואו לראות דולפינים", ותמיד יהיה מישהו אחר שימהר להביא מצלמה מהתא.
אנחונו מכירים כ-45 מינים שונים של דולפינים, ורובם מעדיפים מים חמימים וסביבה טרופית.
הדולפין המצוי, כשמו כן הוא, מצוי בשפע, וניתן לראות אותו הרבה בים התיכון. גבו שחור, סנפיריו אפורים, והוא נחשב לאחד היפים. לא סתם הוא מככב ביצירות אמנות כבר בתקופות קדומות.
ברחבי העולם, סביר יותר להניח, כי תראו את הדולפין הנקוד ואת הדולפין הסחרחרן. שמותיהם מאד הולמים את אישיותם, והם אוהבים להיצמד לסירות ויאכטות כדי לתפוס טרמפ.
לארבעת הסוגים הנפוצים ביותר של הדולפינים יש מקור מודגש. זה לא אף. כמו כל הלווייתנים, גם הדולפינים נושמים דרך חור הנמצא בחלק הגבוה ביותר של ראשם. יש להם אוזניים קטנטנות, המשמשות אותם כנראה לשמיעה בעת שהם מחוץ למים. חוש השמיעה התת מימי שלהם וההתמצאות שלהם בשטח הם אגדיים. הצלילים בלבד, כך משערים, נותנים להם תמונה ברורה של סביבתם.
דולפינים הם יונקים, וכבעלי דם חם הם ממליטים את צאציהם ומניקים אותם. זו אולי הסיבה שהם חשים קרובים מאוד לבני האדם ותמיד אוהבים להוציא את הראש מהמים ולחשוף שינים מחייכות ליונק היבשתי.
למה הם באמת מחייכים? בהיותם יונקים, זקוקים הדולפינים למים מתוקים שאותם הם מקבלים מהדגים שהם אוכלים. הם בולעים אותם שלמים ותוך כדי כך הם בולעים הרבה מי ים, החלק האחורי של הפה משמש לפליטת מי הים, וכך נוצר החיוך.

צמודים לכרישים
שחייה עם דולפינים במים כחולים עלולה להיות מסוכנת. ג'רמי סטאפורד לעולם לא ישכח את הפעם בה קפץ למים לשחות עם להקה שלמה של דולפינים, רק כדי לגלות להקה שווה בגודלה של כרישים אפורי קצוות שוחה מתחתיה, אורבת לדגים פצועים שחמקו משיני הדולפינים, ומנסה לתפוס דולפינים פצועים או חולים. אדם ששוחה על פני המים מייצר ויברציות שנראות לכריש כמו דג פצוע או חולה. מכאן קצרה הדרך לנגיסה כואבת שעלולה להיות קטלנית. אצל ג'רמי זה נגמר בנס, אבל הצלקות שנותרו על גופו מעידות כי החוויה היתה טראומטית.
איציק חרמון, בעליה לשעבר של הג'דראן, עבר חוויה דומה ליד ראס מוחמד. אחד הצוללים קפץ למים והותקף על-ידי כריש. להקה של דולפינים עלתה אל פני המים, הקיפה אותו והצילה אותו ממוות. "כנראה שהם חשבו שמדובר בדולפין פצוע וביקשו להגן עליו", הסביר חוקר דולפינים.
מפגשים עם דולפינים לא מאולפים מתחת למים הם בדרך כלל קצרצרים. לעתים קרובות אפשר לשמוע את הצפצופים ואת השריקות האופייניות, אך לא לראות את הדולפינים עצמם. אם הצלחתם להיכנס לתוך להקה של דולפינים, אל תשכחו אחר-כך לרוץ ולספר לחבר'ה. יש לכם סיבה טובה להתגאות, מכיוון שדולפינים בדרך כלל לא מצרפים לחבורותיהם צוללים רעשניים ופולטי אוויר.
אולם יש גם דולפינים שממש מחפשים את חברת בני האדם:
בנועייבה, יצרה הדולפינה מערכת יחסים מיוחדת עם עבדאללה, חירש אילם תושב המקום, והפכה לאטרקציה תיירותית.
באי בימיני בקריביים, יש להקה של דולפינים נקודים שתמיד שמחה לשחות בחברתם של צוללים אנושיים.
באיים הטורקיים, חי במשך שנים דולפין זכר, ג'וג'ו שמו, שגילה משיכה מיוחדת לצוללות בעלות שיער ארוך. הוא נצמד אליהן תוך שהוא מפגין לעיניהן איבר מין זקור וגדול.
בחופי אירלנד, חי דולפין בודד ושמו דונלד. ד"ר הוראס דובס ראה כיצד הדולפין מציל את בנו מטביעה. זה היה בשנת 1974 ומאז הוא הוא עוסק בחקר הדולפינים ואף פרסם כמה ספרים על אודותיהם. ד"ר דובס מייחס לדולפינים תכונות ריפוי ומניח כי אנשים הנמצאים בדיכאון קליני יכולים להרוויח הרבה ממפגש עם דולפינים.
עוד דולפין בודד, שחי ליד האי גודרבי בין 1981 ל-1984, היה פרסי. הוא הפך לסלבריטי ולאטרקציה תיירותית. אך התהילה עלתה לו לראש, הוא הפך לאלים והחל לתקוף גולשי רוח. יום אחד הוא נעלם (בנסיבות מסתוריות) ובמקומו הגיע פאנגי, דולפין חברותי, שעדיין מסתובב במפרץ דינגל, ליד אירלנד.
הדולפינים הבודדים הם לא ממש נורמלים, יעידו מן הסתם חבריהם שדחו אותם מהלהקה. רובם זכרים והחיבה שלהם לבני אדם נחשבת לסטייה, לליקוי שאינו בהכרח בריא. כמו דולפינים בשבי, אותם פרשים בודדים מפותחים מינית יתר על המידה. צולל אחד היה מעורב בתביעה משפטית, לאחר שנצפה על ידי חבורה שלמה של צופי דולפינים עושה מעשה מגונה בפרדי, דולפין בודד שחי ליד אמבל, בסקוטלנד. ד"ר הוראס דובס העיד במשפט הזה, שדווקא הגיוני יותר כי הדולפין ניסה לעשות מעשה מגונה בצולל, והוא זוכה בדין. לדולפינים יש איבר מין גדול וסיבי שנמצא בתוך עורלה בתוך הגוף, עד שהוא נהיה זקור. ד"ר דובס אמר בעדותו: "חשבתי שכולם יודעים, כל הדולפינים הזכרים עושים את זה".


עד כאן הבודדים. מה עם קבוצות? מחקרים מדעיים מוצאים כי יש דולפינים המקימים קבוצות מאד גדולות, בעוד חלקם מסתובבים בקבוצות קטנות. חלק שוחים במרחבים, וחלקם בעלי טריטוריה מאד קטנה ומוגדרת. בפלורידה יש מפרץ סגור עם להקת דולפינים ובה 100 פרטים, החיים בשטח של 80 קמ"ר. הם לא מראים סימני התקשרות עם דולפינים מחוץ לשטח המחיה שלהם. מספר של בקבוקנים חברותיים חיים במפרץ הצלופחים בסקוטלנד.
במפרץ סנקטוארי בגרנד בהאמה, חיה חבורה של בקבוקנים אטלנטיים. המדובר בפליטי דולפינריומים וסרטים. הם התרבו, וצאצאיהם נהנים מהחיים הבלתי טבעיים באתר תיירותי. הדולפינים הללו חופשיים לצאת לים הפתוח כדי לחפש טרף טבעי, אולם הם מעדיפים את סעודות הדגים, שמספקים להם בעלי המקום. בתמורה הם שוחים וצוללים עם התיירים שבאים למקום.
מדי יום המאמנים מוציאים את הדולפינים לים ללא קהל. הצטרפתי לטיול כזה עם רובלה, הדולפינה הבוגרת ביותר בלהקה. אמא רובלה יוצאת לעתים קרובות לאוקיינוס הפתוח כדי לחפש ולהחזיר למפרץ דולפינים חדשים שאיבדו את דרכם. גודלה עצום, כארבעה מטר אורכה, עור גופה מאד עבה והיא מקרינה אישיות מיוחדת. היא שחתה במהירות אל פני השטח, שאפה אוויר, חזרה אלי ועצרה בדיוק במקום בו היתה קודם לכן. מרשים אך מפחיד.
בריף הדולפינים באילת, הדולפינים חיים באזור גדול ומרושת. צוללים יכולים לשלם על מנת להפגש איתם, אך ספר ההזמנות תמיד מלא, והדולפינים משתעממים מהר מאוד מהצוללים.
יותר מ-40,000 איש באים מדי שנה (מאז 1964)למפרץ הכרישים במערב אוסטרליה. כאן, בניגוד לאילת ולגרנד בהאמה, המדובר בלהקה לא מאולפת שנהנת לפגוש בני אנוש מבחירה טבעית וחופשית. מאז הבחינו בהם עוד ב-1964, הם נהפכו לאטרקציה תיירותית גדולה, אך הדולפינים מסתדרים עם זה טוב, לעת עתה.
ולסיום טיפ לצוללים בים האדום: אם תראו להקת דולפינים, היכנסו למים אחד אחד ובשקט, בעוד הסירה עושה מעגלים רחבים מסביבכם. הדולפינים יגשו לחברים ברי המזל. לא מומלץ לשחות ולהשפריץ מים על כדי לא להפחיד אותם מצד אחד, וכדי לא לגרות כריש סקרן מצד שני.

להצטרפות לאלפי מנויי מגזין ים לחץ כאן
רק 26 ש"ח
לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן