...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

87 צוללים הפגינו בשם 70 מיליון כרישים

אילת, ה-18 לדצמבר, 2016
87 צוללים הפגינו היום בשם 70 מיליון כרישים 
במחאת "שתיקת הכרישים" הראשונה שנערכה באילת


נחום דוניצה 
צילומים: רזי ליבנת, מרק פולר, יוהנס פלטן, הנרי אשכנזי

קולם של הכרישים נשמע הבוקר כאשר 87 צוללנים מסורים, מלווים בשלטי מחאה ופסל כריש שגובהו 2 מטר, ביצעו הבוקר את צלילת הפתיחה של קמפיין שתיקת הכרישים באתר הסטי"ל הטבוע באילת.
 שתיקת הכרישים הוא קמפיין גלובאלי תת-ימי היוצא כנגד ציד כרישים שיזם המפיק הישראלי דוד פילוסוף בשיתוף עם עמותות בינלאומיות להגנת כרישים. הקמפיין מורכב מסדרת צלילות המוניות במדינות רבות ברחבי העולם. בכל צלילה, עשרות עד מאות צוללים יאחזו בשלטים חסיני מים וירדו אל המעמקים במחאה על הכחדת הכרישים. צלילות אלו יתועדו ויופצו בכלי התקשורת המקומיים והעולמיים בתקווה לעלות את הנושא על סדר היום הציבורי ולעודד את מקבלי ההחלטות לפעולה.צלילת הפתיחה בוצעה היום בבוקר בהצלחה מרובה. אירוע צלילה בסדר גודל כזה מצריך תכנון רב בפן התפעולי והבטיחותי. ניר אבני, מאנשי המקצוע המובילים בענף הצלילה הישראלי, הנחה את הצוללים על פי תכנית שנקבעה זמן רב מראש; הצוללנים חולקו לקבוצות של עשרה וכל קבוצה הובלה ע"י מדריך צלילה מקצועי. טרם הצלילה נערך תדרוך מפורט לכלל המשתתפים ואף חזרה יבשה לצורך וידוי הבנת ההוראות. לאחר מכן, טקס חגיגי הכריז על פתיחת הקמפיין והצוללים נכנסו אל המים.
במהלך הטקס, פסל הקמפיין שעוצב ע"י האמן שלמה כהן והודפס בתלת ממד ע"י חברת מסיבית, הוצג בפני הנוכחים. עם תום הטקס נלקח פסל "הכריש המתחנן" ע"י צוללנים, הוטבע באתר הסטי"ל ושימש כעוגן צלילה עבור המשתתפים.
עם הגעת הצוללים אל הסטי"ל בקרקעית הים, החלה ההתמקמות וכאשר ניתן הסימן – הציגו הצוללים את שלטיהם. בין השלטים היו כאלו אשר הציגו אותיות בודדות ויצרו יחד את הכיתוב "No soup for you". חלק נכבד משלטי המחאה המרגשים של אירוע שתיקת הכרישים נוצרו על ידי ילדי העיר אילת והעיר קולון שבגרמניה.
את האירוע שנערך היום ימשיכו צלילות רבות שייערכו במהלך השנה הקרובה בארצות שונות. משלחות ישראליות החלו כבר עכשיו לבצע צלילות מחאה באתרים אקזוטים כמו קובה ואיי קוקוס שבאוקיינוס ההודי. צלילות נוספות כבר הוכרזו במדינות אחרות כדוגמת דרום אפריקה, שם תיערך הצלילה בתאריך ה-4 ליוני 2016, במסגרת מרוץ הסרדינים, תופעה המספקת לכרישים סעודת מלכים. אנא ראו בהודעה זו כהזמנה רשמית לאירוע. 
צלילת המחאה המסכמת והגדולה ביותר תיערך במהלך חודש אוקטובר 2016 בהשתתפות למעלה מ-500 צוללים ותשודר בשידור חי במסגרת מערך טכנולוגי חדשני ומורכב ביותר. 
"משחר האדם, חלקה האנושות כבוד ופחד רב לכרישים" מספר פילוסוף. "הטורפים האדירים הללו נתנו השראה להמוני בימאים וכותבים אשר ביססו את עבודתם על תדמיתם העוצמתית. איש לא העז לדמיין שבתוך זמן קצר, בעלי-חיים מרשימים אלו יכחדו לחלוטין. ציד כרישים הוא עיסוק אכזרי והשלכותיו למערכת האקולוגית התת-ימית הרסניות. כ-70 מיליון כרישים ניצודים בשנה לטובת צריכת סנפיריהם במסעדות במזרח אסיה. ברבים מהמקרים, לאחר שנחתך הסנפיר – מושלך הכריש בעודו בחיים חזרה אל המים, שם הוא מוצא את מותו שבועות ספורים לאחר מכן. הזוועה מוכרחת להיפסק. אני קורא בזאת לכל הצוללים בעולם להצטרף לקמפיין. עקבו אחרינו בפייסבוק, הצטרפו לצלילות מאורגנות וייזמו צלילות נוספות בעצמכם." 
 "כ-70 מיליון כרישים ניצודים בכל שנה" מסכם פילוסוף, "הם אינם מסוגלים לזעוק, אבל אנחנו כן. וזוהי זעקתנו".

מידע נוסף זמין למתעניינים בעמוד הפייסבוק של הקמפיין –  https://www.facebook.com/SilenceSharks

אלבום תמונות מצלילת המחאה

 

צילום: מרק פולר