...Loading...
קבל מחיר הכי טוב שיש!

קורסי צלילה, טיולי צלילה,
קורסים לצילום תת מימי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם הצעת מחיר!

שם:
טלפון:
הצעת מחיר ל:
דוא”ל:
הערות ובקשות מיוחדות:
...טוען...

ימ"ח צלילה

נקרעה לכם הרצועה של הסנפיר שתי שניות לפני שקפצתם למים? נעלמה לכם המסכה? קפץ לכם ה- O-Ring? לא נעים אבל גם לא ממש נורא אם יש לכם תחליף בשליפה. מדריך קצר לחלקי חילוף

מאת יערון פוזננסקי

סינן אחד הצוללים "שוב פעם זה קרה לי", והביט בחוסר אמון ברצועה הקרועה של המסכה. אנחנו רחוקים מהחוף, ממש לפני הקפיצה למים, לספינה הטבועה SEA-GUARD.
המדריך, מצוללי הדרום שבאשקלון, חיטט באחד הארגזים שבסירה ומצא לבסוף רצועה רזרבית במצב סביר. הצבע חזר לפניו של הצולל, לאחר שכבר היה בטוח כי ייאלץ להישאר בסירה, לצפות בשמיים, בקו האופק ובבועות שמשחררים חבריו מתחת לפני המים.
גם אני הרגשתי מעט נבוך באותן דקות. כמו כל הצוללים הטכניים, אני לוקח איתי למים לא מעט חלקי חילוף, מוכן לכל תקלה אפשרית. תמיד יש לי במאזן ערכת אביזרים הכוללת בין היתר רצועה חדשה למסכה וכן מסכה רזרבית. תמיד? כמעט תמיד. דווקא עכשיו, כשהיתה לי הזדמנות להוכיח עד כמה הערכה הזאת חשובה, היא לא היתה איתי.
כמעט כל צולל מצא את עצמו או את חברו עם בעיה או תקלה בציוד ממש לפני הקפיצה למים. בדרך כלל תמיד יש מישהו ששולף רצועה או טבעת ומציל את המצב. ה"מישהו" הזה יכול להיות כל אחד, גם אתה. בכלל הכי כדאי לסמוך קודם כל על עצמך.
אז מהן התקלות הנפוצות ומה כדאי להחזיק בערכה?
 
O-Ring
פריצת O-Ring באמצע צלילה ובעיקר בצלילת עומק, עלולה להיות חוויה מפחידה, למרות שבאופן תיאורטי אפשר להחליף O-Ring גם מתחת למים.
לפני כל צלילה צריך לבדוק היטב את מצב ה- O-Ring במיכל שלכם, לראות אם הוא יושב במקומו ואוטם היטב. אני מעדיף את ברזי ה- DIN המתברגים ישר למערכת הווסתים, אבל המועדונים בארץ ובחו"ל משתמשים בעיקר בברזי ה- YOKE.
תוודאו שיש לכם טבעות O-Ring מכל מיני גדלים וסוגים. את הטבעות אפשר לחבר בחוט למאזן או לשעון.
 
סכין
סכין גדולה הצמודה לרגל עושה רושם (על בני האדם, לא על הדגים), אבל לעתים יש לה גם שימוש. בים התיכון, אתם עשויים להזדקק לה בצלילות לספינות טבועות או באתרים שבהם יש חשש להסתבכות ברשתות דייג. מומלץ לשאת את הסכין במקום נגיש וקרוב ליד. סכין קטנה בצורת וו המיועדת במיוחד לחיתוך חוטים ורשתות - מאוד מומלצת. מענה טוב נותנים גם מספרי חובשים החותכים כמעט הכל. לא כדאי לקנות אותם בחנויות לציוד צלילה, כיוון שדורשים בעבורם סכום לא הגיוני. בבית-מרקחת, זה יעלה פחות.

מסכה רזרבית
המסכה נפלה למים? איבדתם אותה בגלים? לא נעים אבל אם יש ללכם מסכה רזרבית זה לא ממש נורא. שולפים מאחד הכיסים במאזן ואפשר להמשיך בצלילה.

פאוץ'
כאן תשימו אביזרים קטנים, שאתם עלולים להזדקק להם בזמן תקלה מתחת למים, כמו אלן, פייה רזרבית, רצועה לסנפיר או מברג.
אפשר לרכוש פאוצ'ים או לאלתר. אני משתמש בכיס קטן מבד רשת, שהיה פעם מחובר לתיק כלי הגילוח מהצבא.

פייה רזרבית לווסת
קורה לפעמים שהפייה נקרעת או נופלת. מה נעשה? נמשיך את הצלילה כשהפלסטיק הקשיח אחוז בין השיניים? ראיתי כבר כאלו שעשו זאת. הם נהנו מהצלילה? לא נראה לי. פייה רזרבית לא עולה הרבה כסף ולא מסובך להרכיב אותה.
את הקודמת מוציאים לאחר שחותכים בקצה הסכין את האזיקון, שמים את הפייה החדשה ומחזקים אותה באזיקון מהערכה.

רצועה רזרבית למסכה
אחרי הפתיח הארוך לא צריך להסביר למה צריך רצועה רזרבית למסכה. עולה גרושים, לא תופס הרבה מקום.
רצועה רזרבית לסנפיר
רצועות סנפיר סובלות בחייהן מהרבה לחץ מבעליהן. הן תמיד נקרעות, בדיוק לפני שאתם קופצים למים. בנוסף, רצועות העשויות מגומי (סנפירי ג'ט-פין, למשל) עלולות להיסדק ולהתפרק. אף פעם על תוותרו על רצועה רזרבית.

אזיקונים
שימושיים ולא רק לחיבור פיית המסכה. תמיד יכולים לחבר באמצעותם חלקים מהמאזן (אם הוא התפרק) או לשמש כתחליף (לא מוצלח) לרצועה רזרבית.

סטיק-לייט
מומלץ לצרף לערכה בצלילות לילה. לא חייבים להשתמש בו בכל זמן הצלילה. יעיל לסימון נקודת ציון בדרך או כדי לסמן את עצמכם. עשוי לשמש כתחליף מאולץ, כאשר הפנס לא עובד.

אפשר בהחלט להסתפק בציוד בסיסי (קמ"ס, חליפה, מאזן, וסתים, מיכל ומשקולות), אך תוספת של כמה דברים קטנים ופעוטים, ממש לא מורגשים, יכולה לתרום לתחושת הביטחון הכללית ולאפשר לכם לפתור בקלות תקלות קטנות שישבשו לכם את הצלילה.

הכותב הוא דייבמאסטר של PADI וצולל טכני של IANTD.

לרכישת ביטוח צלילה לחץ כאן